Zagraniczne wyjazdy powinny być odpowiednio przygotowane. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie swojego zdrowia oraz finansów na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. W tym tekście zastanowimy się, czy karta EKUZ ma szanse w rywalizacji ze standardową polisą turystyczną.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wystarczy tylko, że udasz się do pobliskiego oddziału Narodowego funduszu Zdrowia i złożysz wymagany wniosek. Jeśli nie chcesz załatwiać tej sprawy osobiście, zawsze możesz wysłać wniosek tradycyjną pocztą lub e-mail. Istnieje również możliwość skorzystania z aktywnego konta w platformie ePUAP i przesłania wniosku poprzez Skrzynkę Podawczą. Sprawdź, gdzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego z Radomiu: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-radomiu/.
Jak zaopatrzyć się w polisę turystyczną?
„Większość towarzystw oferuje swoje produkty w Internecie. Możesz więc skorzystać ze specjalnych porównywarek ubezpieczeniowych, które pozwolą Ci na uzyskanie dostępu do dedykowanych ofert, które biorą pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby.”- mówi Mariusz Michalski z Magazynu Przedsiębiorcy.
Gdzie obowiązuje Karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa wyłącznie w publicznej służbie zdrowia. Oznacza to, że możesz liczyć tylko na podstawową opiekę, a w przypadku, gdy spotkają Cię poważniejsze problemy zdrowotne, nie uzyskasz odpowiedniej pomocy.
Gdzie obowiązuje polisa turystyczna?
W związku z tym, że w wielu turystycznych kurortach nie ma dostępu do publicznych placówek zdrowia, mając polisę turystyczną, możesz leczyć się w prywatnych ośrodkach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ czasami od najbliższej publicznej przychodni może dzielić Cię wiele kilometrów.
Zakres działania obu rozwiązań
Karta EKUZ pozwala tylko na podstawową opiekę medyczną i nie pokrywa kosztów zabiegów, ratownictwa, ubezpieczenia OC, transportu do kraju i transportu zwłok. W przypadku ubezpieczenia turystycznego masz do czynienia z o wiele szerszym zakresem działania. Ubezpieczyciele prześcigają się w coraz to nowszych pakietach i obecnie można spotkać oferty, które zakładają nawet pokrycie kosztów opieki stomatologicznej. W tej konkurencji karta EKUZ nie wypada zbyt dobrze.
Ile kosztuje karta EKUZ, a ile polisa turystyczna?
W tej kwestii Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wygrywa już w przedbiegach. Program jest całkowicie bezpłatny, a osoba ubiegająca się o wydanie karty nie ponosi żadnych kosztów z tytułu wydania dokumentu lub procesowania wniosku. Z kolei w przypadku ubezpieczenia turystycznego musisz liczyć się z kosztami rzędu kilkudziesięciu złotych dziennie.
Co wybrać?
Polisa turystyczna ma o wiele szerszy zakres, ale karta EKUZ jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują wyłącznie bazowej ochrony. Niezależnie od tego, czy masz w planach wykupić ubezpieczenie, powinieneś zadbać o swoją ochronę poprzez wyrobienie karty EKUZ. Skoro przyłączenie do programu jest darmowe, to nie ma powodu, by ignorować dodatkowy sposób na zabezpieczenie swojego zdrowia oraz uniknięcie konsekwencji finansowych niektórych zdarzeń. Jeśli zastanawiasz się nad wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dziecka, wejdź na: https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/.