Terminarz rozliczenia PIT jest ściśle rozplanowany. Ich przekroczenie grozi sankcjami, przede wszystkim odpowiedzialnością skarbową. Dodatkowo za opłatę podatku z opóźnieniem naliczane są także odsetki. Z tego powodu z rozliczeniem formularz PIT nie warto czekać do ostatniego dnia. Tym bardziej że obecnie coraz popularniejszy jest ePIT, który umożliwia rozliczenie formularza w dowolnym momencie, bez konieczności udania się do urzędu skarbowego czy na pocztę.
1. Jak rozliczyć PIT?
2. PIT 37 – kto powinien go rozliczyć?
3. Do kiedy rozliczyć należy PIT 36?
4. Jak zrobić korektę ePIT?
Jak rozliczyć PIT?
Poziom skomplikowania rozliczeń PIT zależy zazwyczaj od indywidualnej sytuacji finansowej. Nie zawsze rozliczenie podatków musi wiązać się ze skomplikowanym obliczeniami. Trudność może stanowić jednak dobranie odpowiedniego druku oraz dopasowanie ulg, z których chcemy i możemy skorzystać. Dodatkowo zwrócić uwagę należy także na aktualność druków, które mogą zmieniać się w stosunku do lat ubiegłych. Przed wypełnieniem formularza należy zatem sprawdzić, jakie obowiązują w danym roku.
Rozliczenie PIT 2020 już za nami, a PIT 2021 dopiero przed nami, jednak już teraz warto zainteresować się, kiedy mijają terminy składania zeznań podatkowych dla najpopularniejszych rodzajów.
PIT 37 – kto powinien go rozliczyć?
PIT 37 należy do najpopularniejszego typu zeznań podatkowych. Na formularzu dochody powinni rozliczyć wszyscy, którzy składki oprowadzają za pośrednictwem płatnika – na umowie o pracę, zlecenie, dzieło czy emeryci i renciści.
Do kiedy rozliczyć należy PIT 36?
PiT 36 rozliczyć muszą przedsiębiorcy, którzy zajmują się pozarolniczą działalnością. Oprócz tego formularz dotyczy także osób, które uzyskały przychód z dzierżawy, najmu, podnajmu lub poddzierżawy. Dotyczy to osób, które rozliczają się na podstawie skali podatkowej.
Formularz PIT powinny rozliczyć także osoby prowadzące działalność gospodarczą i jednocześnie uzyskujące dochód z tytułu innych umów, np. umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło.
Rozliczając formularz PIT 36, podobnie jak w przypadku formularza 37, skorzystać można z ulg. Zawrzeń można np. Ulgę prorodzinną na dziecko, ulgę rehabilitacyjną, internetową czy odliczyć darowizny.
Wbrew powszechnej opinii PIT 36 rozliczyć muszą nie tylko przedsiębiorcy. Ten formularz powinny wypełnić także osoby, które uzyskały przychód od zagranicznego pracodawcy, rozliczają straty z jakiekolwiek dochodu lub dochód z pracy uzyskały ich małoletnie dzieci.
Na szczęście pomocą w rozliczeniu tego typu przypadków są programy do rozliczenia podatków. PIT online to prosty sposób na rozliczenie podatku. Tym bardziej że obecny system do rozliczania pita oferowany przez ministerstwo finansów, opiera się w dużej mierze na znanej już aplikacji Twój pit.
Dzięki temu rozliczenie formularza podatkowego jest intuicyjne i nie powinno przysparzać problemów, niezależnie od tego, jaki typ PIT musisz złożyć do urzędu skarbowego.
PIT 36, podobnie jak PIT 37, rozliczać należy do 30 kwietnia roku następujące po roku rozliczanym.
Jak zrobić korektę ePIT?
Warto wiedzieć, że rozliczenie PIT online, w tym korzystając z systemu oferowanego przez Ministerstwo finansów, daje możliwość dokonania także korekty formularza po jego złożenia. Zrobić to można na kilka sposobów – korzystając z dedykowanej aplikacji, bezpośrednio na stronie rządowej lub na osobnym formularzu, który następnie dostarczyć należy do urzędu. W przypadku, gdy formularz PIT został automatycznie zaakceptowany z 30 kwietnia, także możliwa jest jego korekta, w tym dodanie ulg.