Teleskopy gazowe stosowane są w bardzo różnego rodzaju klapach, osłonach, drzwiach i elementach podnoszonych. Wspomagają one rozwiązania technologiczne zarówno w meblach, samochodach, jak i zaawansowanych maszynach produkcyjnych.
Sprężyny gazowe – charakterystyka
Teleskop gazowy, inaczej sprężyna gazowa czy siłownik gazowy, to urządzenie bardzo przydatne w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je w maszynach, samochodach, a także instalacjach np. okiennych.
Rozwiązanie to wykorzystuje się przede wszystkim w wielu elementach podnoszonych, które siłowniki gazowe dodatkowo wspomagają. Wspomaganie może mieć bardzo różną postać:
- opuszczanie elementu możne być tłumione i spowalniane,
- element może być utrzymywany z pomocą siłownika w jednej pozycji,
- możliwe jest podnoszenie elementu (wtedy częściej stosuje się określenie podnośniki gazowe).
Sprężyny gazowe wypełnia się gazem neutralnym. Poziom wypełnienia zależy od zadanej przez klienta siły. Dzięki temu bardzo łatwo dostosować rozwiązanie do konkretnej aplikacji. Teleskopy gazowe z tłumieniem hydraulicznym wypełnione są olejem redukującym prędkość posuwu tłoczyska w położeniu krańcowym. Sprężyny gazowe pracują prawidłowo w temperaturze od -20˚C do +80˚C. Istnieje jednak możliwość produkcji na zamówienie teleskopu gazowego dla innych wartości temperatury.
Zalety teleskopów gazowych
Sprężyny cechuje duża uniwersalność zastosowania, którą zapewnia m.in. dowolna siła nabicia.
Siłowniki gazowe to produkty o bardzo prostej konstrukcji, które można zamontować w dowolnej pozycji, uzależnionej od konkretnej aplikacji. Dodatkową zaletą jest opcja zastosowania tłumienia przy rozciąganiu, a więc amortyzacji hydraulicznej. Wykorzystanie tłumienia hydraulicznego jest możliwe, gdy tłoczysko teleskopu zainstalowane będzie ku dołowi.
Teleskop tego typu nie potrzebuje ani zasilania elektrycznego ani zasilania poprzez sprężone powietrze. W porównaniu do rozwiązania pneumatycznego czy elektrycznego jest nie tylko niezależny od dostępu do energii elektrycznej, lecz także cechuje się znacznie niższą awaryjnością. Jest stosunkowo tańszy od pozostałych rozwiązań. Ponadto, siłowniki do klap oddymiających, a także innych zastosowań, muszą spełniać rygorystyczne wymogi jakościowe i bezpieczeństwa (m.in. określone przez prawo ppoż). Liczy się również długa żywność siłowników liczona w dziesiątkach tysięcy cykli.
Szerokie zastosowanie
Z siłowników gazowych korzysta się przy bardzo prostych konstrukcjach, np. stosując je np. w klapach oddymiających. Sprężyny tego typu są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na prostą budowę, niską awaryjność, duży stopień powtarzalności pracy. Zakup teleskopów gazowych od sprawdzonego producenta daje gwarancję niezawodności elementu pchającego lub ciągnącego. Nie bez znaczenia jest także stosunkowo długa żywność tego typu elementów.
Teleskop do bagażnika to rozwiązanie powszechnie stosowane w branży automotive. Polecane jest jednak nie tylko przemysłowi motoryzacyjnemu, lecz także technice warsztatowej. W teleskopy tego typu wyposażone są między innymi samochody osobowe, maszyny przemysłowe. Jest to element nieodłączny pomagający nam podnieść klapę tylną lub maskę silnika.
Wyposażone w siłowniki gazowe są więc również: wózki widłowe, koparki, ładowarki, spycharki. Podobnie jest w przypadku maszyn rolnych, ciągników siodłowych czy kombajnów. Stosuje się je także w food truckach czy autach cateringowych, w których teleskopy pomagają w podniesieniu osłon stoiska sprzedaży.