Wybór projektu domu powinien być poprzedzony określeniem jego metrażu. Dowiedz się, co powinieneś wziąć pod uwagę, decydując o wielkości domu parterowego, który zamierzasz wybudować.
Od czego zacząć oszacowanie optymalnej powierzchni użytkowej domu parterowego?
Podstawową kwestią jest określenie potrzeb przyszłych mieszkańców. Nie jest to zadanie szczególnie skomplikowane, chociaż w trakcie szacowania mogą pojawić się wątpliwości. Ustając metraż przyszłego domu, uwzględnij:
- Aktualnie wykorzystywaną powierzchnię. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jest ona wystarczająca. Jeżeli użytkujesz mieszkanie, weź pod uwagę, że prawdopodobnie nie jest ono wyposażone w pomieszczenia takie, jak garderoba, siłownia czy duży salon.
- Przyszłe potrzeby swojej rodziny. Jeżeli w planach masz powiększenie rodziny, z pewnością przyda się dodatkowy pokój.
- Wewnętrzny podział domu na komfortowe strefy. W obrębie domu funkcjonują różne strefy, np. dzienna (salon), wypoczynkowa (sypialnie) czy techniczna (kotłownia). Dostęp do każdej z nich powinien być łatwy, a jednocześnie poszczególne strefy powinny być od siebie odseparowane.
Według specjalistów dom o powierzchni 120-150 mkw. zapewni komfortowe warunki do życia 4-osobowej rodzinie. To założenie możesz potraktować jako wskazówkę przy określaniu metrażu domu parterowego.
Powierzchnia użytkowa domu parterowego a wielkość działki
Powierzchnia użytkowa domu może być ograniczona wielkością działki. Jeżeli jesteś właścicielem długiej i wąskiej parceli, to nie zawsze będziesz mógł postawić na niej piętrowy dom – wybór może być ograniczony do domów parterowych lub z poddaszem użytkowym. Dodatkowo przy określaniu metrażu nieruchomości będziesz musiał uwzględnić wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Dopiero planujesz zakup działki? Pamiętaj, że im większy dom chcesz wybudować, tym więcej wydasz na zakup ziemi. To kolejny powód, dla którego powinieneś poświęcić czas na określenie potrzeb własnych i swojej rodziny.
Najmniejsze koszty budowy domu uzyskasz, decydując się na postawienie domu parterowego. Atrakcyjne projekty domów parterowych – domoweklimaty.pl znajdziesz na stronie internetowej pracowni architektonicznej – Domowe Klimaty.
Koszty eksploatacji – uwzględnij je, wybierając gotowy projekt domu
Koszty zakupu działki czy budowy domu to nie wszystkie wydatki, które są powiązane z metrażem nieruchomości – pozostaje jeszcze kwestia kosztów eksploatacyjnych. W im większym domu zamieszkasz, tym więcej zapłacisz za jego utrzymanie. Zamieszkanie w domu parterowym o dużej powierzchni użytkowej, z której częściowo nie będziesz korzystał, to niepotrzebny wydatek, który będziesz ponosił co miesiąc. Z drugiej strony zbyt ciasny dom spowoduje, że nie będziesz się w nim czuł komfortowo. Warto się zatem zastanowić przed podjęciem decyzji.
Jeżeli wybrałeś dom parterowy, określ, czy potrzebujesz piwnicy. Pozostaje też kwestia garażu. Korzystniejszym rozwiązaniem jest garaż w bryle, a przemawia za nim m.in. oszczędność miejsca na działce.
Chcesz wiedzieć, czym jeszcze należy się kierować przy wyborze projektu domu parterowego? Obszerny poradnik znajdziesz na stronie: https://gadzetomania.pl/.
Możliwości finansowe i lifestyle – na jak duży dom możesz sobie pozwolić?
Ustalając optymalną powierzchnię użytkową domu parterowego, powinieneś wziąć pod uwagę także swoje możliwości finansowe. Jeżeli możesz pozwolić sobie na budowę i utrzymanie domu o dużym metrażu, to co do zasady nie będziesz miał większych ograniczeń, gdy mowa o liczbie pomieszczeń. Jeżeli jednak stawiasz na mały dom parterowy ze względów ekonomicznych, uwzględnij również swoje przyzwyczajenia.
Szczególnie latem sporo czasu możesz spędzać na świeżym powietrzu. Wówczas przestrzeń zielona wokół domu może z powodzeniem zastąpić duży salon. Jeżeli z kolei jesteś zapalonym ogrodnikiem i dużą przyjemność sprawiają Ci prace w ogrodzie, to również może przemawiać za wyborem niewielkiego domu.