Większość z nas ma swoje ulubione modele samochodów, które chętnie wybiera i później przed długi czas eksploatuje. O wielu pojazdach krążą także niechlubne stereotypy. Powszechnie panująca opinia, jasno stwierdza, że modele zjeżdżające zarówno z francuskich jak i japońskich linii produkcyjnych, nie są warte uwagi. Czy aby na pewno?
Czy warto kupować japońskie samochody?
Japońskie samochody, na wielu rynkach są wiodącymi modelami i często uważane są za jedne z lepszych. Niemniej jednak w świadomości wielu Polaków, zakorzenione jest przekonanie, że popularne „japończyki” to samochody, które nie grzeszą trwałymi blachami, a części do nich są niezwykle drogie. Co więcej, japońskie samochody przez naszych rodaków uważane są za jedne, z bardziej awaryjnych. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że według rynkowych badań, które zostały przeprowadzone w 2018 roku, to właśnie japońskie modele samochodów, były jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Co wpływa na ich popularność? W pierwszej kolejności należy podkreślić prostą i nieskomplikowaną konstrukcję. Z tego powodu wszystkie naprawy w obrębie silnika, a także innych podzespołów mogą być przeprowadzone szybko, a co najważniejsze skutecznie. Kolejno warto podkreślić, że jeszcze kilka lat temu, kiedy japońskie samochody nie były tak popularne w naszym kraju, zdobycie części lub znalezienie tańszego zamiennika danej części, praktycznie graniczyło z cudem. Obecnie wraz ze znacznym spopularyzowaniem tych modeli, znalezienie pasującej części nie będzie stanowiło większego problemu. Co więcej, obecnie śmiało można również rozglądać się za zamiennikami do oryginalnych podzespołów. Inną niewątpliwą zaletą jest to, że japońskie modele samochodów, można znaleźć i kupić po na prawdę okazyjnych cenach. Często jednak odwracamy się tyłem od tego typu ogłoszeń, a być może w tym momencie popełniamy ogromny błąd. Warto zwracać uwagę na tego typu ogłoszenia, gdyż japońskie samochody stały się niezwykle tanie w eksploatacji, a co więcej, jeśli odpowiednio o nie zadbamy, zakup ten może posłużyć nam przez wiele lat.
Francuskie auta- hit czy kit?
Francuskie auta są jednymi z najmniej lubianych w naszym kraju. Podobnie jak w przypadku „japończyków” krążą o nich niechlubne stereotypy. Francuskie auta uważane są za jedne z najbardziej awaryjnych w Europie, mimo iż producenci stale starają się ulepszać swoje maszyny. Okazuje się, że w przypadku tego rodzaju aut, w stereotypach tkwi ziarno prawdy. Samochody, które zjeżdżają z francuskich linii produkcyjnych, cechują się niezwykle skomplikowaną konstrukcją, a także są wręcz naszpikowane elektroniką- ze szczególnym wskazaniem na najnowsze modele. Niestety, stosowane w nich podzespoły wykazują się dość dużą awaryjnością, a skomplikowana konstrukcja i wykorzystanie zaawansowanej technologii, znacznie utrudniają naprawę francuskich aut. W naszym kraju oczywiście można bez problemu dostać oryginalne części jak i również zamienniki, jednak nie należą one od najtańszych. Można jednak śmiało wskazać na zalety „francuzów”. Otóż nie ma czego zarzucić blacharce, która wydaje się dość solidna i trwała. We francuskich autach z powodzeniem są również wykorzystywane elementy plastikowe, w obszarach karoserii, które najbardziej są narażone na uszkodzenia, czy niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie da się ukryć, że jeśli francuskie auta nie byłby warte kupna, to nie widzielibyśmy ich na polskich drogach. Nie można także jednoznacznie stwierdzić, że każdy samochód który zjechał z linii produkcyjnej we Francji, będzie zakupową porażką. Wiele osób cieszy się już wiele lat z posiadania „francuzów” i nie mają oni na co narzekać. Niektóre modele, zarówno te starsze jak i te nowsze, są z pewnością godne uwagi, a można powiedzieć nawet więcej- są one warte zakupu. Jeśli przeprowadzimy dokładne oględziny auta, a także zapoznamy się z jego podzespołami i zgromadzimy niezbędne informacje, francuskie auto, może być niezawodne nawet przed kilkanaście lat, oczywiście pomijając niezbędne wymiany i częściowe drobne naprawy.
Zobacz też: usuwanie wgnieceń bez lakierowania