Cięcie laserem jest dziś jedną z najczęściej wybieranych technik obróbki zarówno przy krótszych, jak i dłuższych seriach. W przypadku aluminium jest to technika dająca szczególnie duże korzyści w porównaniu ze starszymi metodami. Co odpowiada za ten wzrost popularności?
Niższe straty równa się mniejsza cena
O ile w przypadku wielu elementów stalowych straty materiału nie są problemem, bo to relatywnie tanie stopy, to już cena aluminium jest zauważalnie wyższa, szczególnie jeśli w grę wchodzą stopy jakościowe. Co ciekawe cięcie laserem Warszawa pozwala na znaczące obniżenie strat, a to oznacza, że półprodukty mogą być przygotowane z mniejszym marginesem, co w większej skali zdecydowanie wpływa pozytywnie na koszty produkcji i to nawet uwzględniając już potencjalnie wyższy koszt cięcia laserowego. No właśnie – czy cięcie laserem będzie drogie?
Rachunek ekonomiczny na korzyść
Cięcie aluminium laserem może być jako pozycja cennika dość nieprzyjazne. Tradycyjne metody cięcia mechanicznego są przeważnie tańsze, choć ta równowaga będzie zmieniała się w zależności od parametrów stopu czy długości serii, bo w przypadku metod klasycznych koszt rośnie cały czas, natomiast w przypadku laserowego cięcia aluminium przede wszystkim w przypadku krótkich serii. Po drugie, należy też uwzględnić konieczność stosowania dalszej obróbki wykończeniowej po skrawaniu, a po cięciu laserem nie będzie to już potrzebne. Jeśli jednak projekt wymaga na przykład polerowania, to w obu przypadkach koszt będzie zbliżony, wciąż jednak ze wskazaniem na laser.
Maksymalna powtarzalność dzięki precyzji
Z aluminium często wykonuje się elementy wymagające precyzyjnego wykonania. Oczywiście nowoczesne obrabiarki CNC pozwalają na uzyskanie zadowalającej dokładności również przy skrawaniu, natomiast problemem pozostaje powtarzalność. Nawet przy doskonale ustawionych parametrach trzeba założyć, że obróbka mechaniczna nie będzie dawała tak wysokiej powtarzalności, jak cięcie laserowe. To tym ważniejsze, że niektóre stopy aluminium są dość wrażliwe czy to na samo oddziaływanie mechaniczne, czy na związaną z nim temperaturę i precyzja wykonania detali może nie być zadowalająca. Oczywiście uzyskanie właściwego efektu wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i prawidłowej jego konfiguracji, ale wartości graniczne są zdecydowanie bardziej wyśrubowane niż przy obróbce skrawaniem.
Mniejsze przestoje produkcji
Cięcie aluminium laserem jest po prostu znacznie szybsze niż metody mechaniczne. Jest to tym wyraźniejsze, im niższa musi być prędkość obróbki klasycznymi metodami na przykład w związku ze zwiększoną produkcją ciepła w czasie cięcia. Laserowe wycinanie aluminium pozwala przyspieszyć produkcję detali, a to zapobiega sytuacji, w której dostarczanie detali spowolniłoby pracę na przykład przy ostatecznym montażu. Większa dynamika procesów produkcyjnych pozwala także na lepsze zarządzanie obłożeniem i szybsze reagowanie na przykład na zwiększoną liczbę zamówień, bo tutaj jedynym czynnikiem ograniczającym może być zajętość parku maszynowego, ale już niekoniecznie czas produkcji.
– Artykuł sponsorowany