ETF jest akronimem słów Exchange Traded Fund. Fundusze ETF cieszą się dużą popularnością, choć należy liczyć się z tym, że ryzyko inwestycyjne jest bardzo duże. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działają i czy inwestycja w nie się opłaca.
Czym są ETF-y?
ETF jest produktem naśladującym np. indeks czy towar, ale może też naśladować obligacje bądź zbiór produktów. ETF inaczej określa się mianem trackera. Co istotne są przedmiotem obrotu na giełdzie papierów wartościowych. Wartości ETF zawsze podążają za zmianami choćby w cenach produktów bazowych. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, choćby sytuacja geopolityczna. Oczywiście aktywa bazowe, które składają się na ETF-y mogą się różnić. Mogą być zbiorem akcji z jednego sektora, ale też zbiorem obligacji. Kupując je, stajecie się współwłaścicielami firmy, ale w części jaka odpowiada wartości Waszych ETF-ów. Kupujecie więc produkty, które są zgodne z wynikami aktywów bazowych. Wyróżniamy różne typy ETF-ów, które można wykorzystać do strategii inwestycyjnych. Popularnością cieszą się indeksowe fundusze ETF, które są repliką różnych indeksów i dokładnie je śledzą. ETF-y na obligacje inwestują oczywiście w obligacje. Analogicznie ETF-y surowcowe mają za zadanie śledzić ceny surowców takich jak złoto, srebro czy ropa naftowa. Ale to nie wszystkie ETF-y. Wyróżniamy też branżowe. Podążają one za daną branżą jako całością, np. branżą technologii informatycznej. Walutowe fundusze ETF jak sama nazwa wskazuje inwestują w waluty. Co ciekawe wyróżniamy jeszcze odwrotne ETF, w przypadku których czerpie się zyski ze spadków.
Fundusze ETF lewarowane kontra nielewarowane – poznajcie różnice
Wyróżniamy fundusze ETF lewarowane i nielewarowane. Znacząco się od siebie różnią. Lewarowane zazwyczaj są skoncentrowane na osiąganiu wyników krótkoterminowych. Wykorzystywane są przez doświadczonych inwestorów, gdyż w przypadku tych ETF-ów ryzyko i koszty są bardzo wysokie. ETF nielewarowany jest tradycyjnym ETF-em, który podąża za bazowym indeksem i to zasadniczo w skali 1:1. Tutaj ryzyko jest mniejsze, ale nadal występuje. Takie instrumenty finansowe oferuje Saxo, gdzie można rozpocząć inwestowanie w ETF, jednak należy pamiętać o tym, że ryzyko inwestycyjne jest duże i ponad 80% nowych inwestorów w pierwszym roku ponosi straty. ETF-y zazwyczaj zarządzane są pasywnie, co z kolei wiąże się z niższymi kosztami. Dają też szeroki udział w rynku.
Ryzyko związane z inwestowaniem
Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego wymaga wiedzy, doświadczenia, ale też sprawdzi się dywersyfikacja portfela. Bardzo często występuje ryzyko systematyczne, które odnosi się, np. do całego rynku bądź konkretnych segmentów. Tego typu ryzykiem jest inflacja czy zmiany preferencji oraz stylu życia. Występuje też ryzyko specyficzne, którego przykładem jest złe zarządzanie firmą. Dlatego też nawet inwestując w ETF niezbędna wydaje się dywersyfikacja portfela, czyli inwestycja w także inne narzędzia finansowe. Inwestor powinien określić swój horyzont inwestycyjny. Strategia może być długoterminowa, ale też krótkoterminowa. Koszty inwestowania w ETF-y zasadniczo nie są wysokie, co dotyczy kosztów zarządzania. Mogą one wynosić od 0,05 do 1%. Jest to zintegrowana opłata administracyjna.
Artykuł sponsorowany