Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zdecydowała w sprawie stawek abonamentu RTV na 2025 rok. Mamy się z czego cieszyć.
Dla posiadaczy radia miesięczna opłata obecnie wynosi 8,70 zł, a za radio i telewizor trzeba zapłacić 27,30 zł. W przyszłym roku zapłacimy… tyle samo. Nadal premiowane będą zniżkami opłaty z góry.
Kto jest zwolniony z opłat?
Abonament RTV muszą opłacać wszyscy posiadający telewizor, radio lub oba odbiorniki. Każdy odbiornik powinien zostać zarejestrowany, a opłaty należy wnosić do 25. dnia miesiąca.
Zwolnienia z opłacania abonamentu RTV dotyczą:
- osób powyżej 60. roku życia z niską emeryturą (jeśli jej wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia),
- osób powyżej 75. roku życia,
- osób z I grupą inwalidzką,
- weteranów będących inwalidami wojennymi / wojskowymi.
Aby skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć oświadczenie na Poczcie Polskiej wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia.
Można zaoszczędzić
To, obok braku podwyżek, kolejna dobra wiadomość. Na opłacaniu abonamentu RTV można sporo zaoszczędzić, ale pod jednym warunkiem – że należność zapłacimy z góry. Przy rocznej płatności można uzyskać 10 proc. upustu.
Pozostałe zniżki są odliczane według poniższego schematu:
- 3 proc. za płatność dwa miesiące z góry,
- 4 proc. za trzy miesiące,
- 5 proc. za sześć miesięcy.
Coraz mniej osób płaci
Zgodnie z raportem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2022 rok abonament w Polsce płaci około jedna trzecia uprawnionych, w zeszłym roku było to nawet mniej.
KRRiT ujawniła, że na koniec 2023 roku abonament opłacało tylko 700 tys. osób, czyli zaledwie 26,7 proc. zobowiązanych. W 2022 roku abonament płaciło 828 tys. osób, a w 2021 roku ponad 900 tys. Polaków.
Osoby uchylające się od płacenia abonamentu muszą liczyć się z konsekwencjami. Kara grzywny może spotkać również tych, którzy zarejestrowali swój odbiornik i płacili abonament, ale w pewnym momencie przestali to robić.
Kara za niepłacenie abonamentu wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty.