Ulga na start to jedno z preferencyjnych rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez określony czas pozwala na lepszy start w biznesie.
Przedsiębiorca może liczyć na preferencyjne warunki prowadzenia działalności. Korzystając z ulgi na start, przez pierwsze 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności opłaca jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ta pomoc ma pozwolić przedsiębiorcy płynnie wejść na nierzadko bardzo trudny, wymagający rynek.
Kto może skorzystać z ulgi na start?
Z ulgi na start mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy, którzy spełnią określone warunki:
- Debiutują w biznesie, czyli ruszają z prowadzeniem działalności gospodarczej po raz pierwszy.
- Zakładają działalność gospodarczą po raz kolejny, ale po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od zawieszenia lub zakończenia poprzedniej.
- W ramach prowadzonej działalności nie wykonują na rzecz byłego pracodawcy czynności, które wykonywali dla niego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Jak długo można korzystać z ulgi na start?
Ulga na start zwalnia przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek społecznych przez pół roku. W przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie miesiąca do tego okresu nie wlicza się tego miesiąca. Natomiast jeśli działalność została rozpoczęta pierwszego dnia miesiąca, ten miesiąc jest wliczany do 6-miesięcznego okresu.
Zawieszenie działalności w okresie korzystania z ulgi na start nie przerywa biegu 6-miesięcznego okresu ulgi.
Jak zgłosić się do ulgi na start?
Wygodą jest fakt, że zgłoszenia do ulgi na start można dokonać już na etapie rejestracji firmy w CEIDG.
Jeśli przedsiębiorca nie dokona zgłoszenia podczas rejestracji, ma możliwość zgłoszenia w ciągu 7 dni od daty rejestracji działalności, korzystając z formularza ZUS ZZA. W formularzu jako tytuł ubezpieczenia powinien podać kod zaczynający się od 05 40. Pozostałe cyfry zależą od uprawnień wnioskodawcy do emerytury bądź renty oraz tego, czy posiada on orzeczenie o niepełnosprawności.