Coraz mniej osób deklaruje chęć emigracji z powodu braku odpowiedniej pracy w Polsce. Obecnie 30,1 proc. respondentów podaje właśnie ten powód; to o 4,6 punktów procentowych mniej. Z kolei wzrasta odsetek osób, które chcą emigrować ze względu na możliwość podróżowania i zwiedzania świata, z 35,6 rok temu do 39,8 proc.
Maleje liczba osób, dla których motywatorem jest większe poszanowanie wolności i praw obywatelskich za granicą (spadek o 9,7 punktów procentowych do 18,3 proc.). Jednocześnie rośnie zainteresowanie emigracją z powodu bezpieczniejszej sytuacji geopolitycznej w innych krajach – to deklaruje 16,1 proc. badanych (13,6 proc. w ubiegłym roku).
Już nie jeździmy wyłącznie dla pieniędzy
Badanie przeprowadzone przez GI Group ujawnia, że 13,3 proc. Polaków planuje wyjazd za granicę w celach zarobkowych w najbliższym roku, o 3,6 punktów procentowych mniej w porównaniu do poprzedniego roku. Z kolei liczba osób nieplanujących wyjazdu wzrosła z 58,9 do 68,4 proc., choć nadal jest poniżej poziomu sprzed pandemii.
Z raportu wynika, że zmalało znaczenie czynników finansowych jako motywacji do wyjazdu za granicę. Obecnie 63,4 proc. badanych planuje emigrować z powodu chęci wyższych zarobków, w porównaniu do ponad 76 proc. rok temu. Chęć wyjazdu z powodu lepszego standardu życia i warunków socjalnych również spadła, z 61 do 40,9 proc.
Autorzy raportu sugerują, że wyhamowanie inflacji oraz podwyżki wynagrodzenia minimalnego mogły przyczynić się do zmniejszenia znaczenia tych czynników.
Do Niemiec, Holandii i Hiszpanii
Niemcy nadal są najpopularniejszym kierunkiem emigracji. Holandia pozostaje na drugim miejscu, a nowością w czołówce jest Hiszpania. Wielka Brytania nie cieszy się dużym zainteresowaniem.
Co do planowanej długości pobytu za granicą, najwięcej osób planuje wyjazdy na trzy lub sześć miesięcy. 25,8 proc. badanych zamierza wyjechać na pół roku, 24 proc. na rok, a 17,2 proc. na trzy miesiące. Odsetek osób rozważających dłuższą emigrację na kilka lat lub na stałe pozostaje stabilny, wynosi odpowiednio 13 i 10 proc.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów online na panelu SW Panel, z udziałem 700 osób w wieku 18–67 lat, z wyodrębnioną grupą planującą emigrację zarobkową w najbliższych 12 miesiącach.