W 2023 roku Polacy spędzili łącznie aż 237 tys. dni na zwolnieniach lekarskich. Jednak nie wszyscy wykorzystali ten czas zgodnie z przeznaczeniem, czyli na leczenie i rehabilitację – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Na podstawie przeprowadzonych kontroli ZUS opracował listę czynności, których nie powinno się wykonywać podczas zwolnienia lekarskiego.
W pierwszym półroczu br. ZUS przeprowadził 260,8 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Wyniki doprowadziły do wydania 18,6 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Łączna kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 23 990,6 tys. zł.
Co może skończyć się utratą zasiłku?
ZUS opublikował zestawienie aktywności, na których przyłapano osoby przebywające na L4. Wśród nich znalazły się:
- wyjazdy za granicę do pracy lub na wakacje,
- udział w uroczystościach rodzinnych i towarzyskich,
- uczestnictwo w imprezach kulturalnych i sportowych.
Niektóre osoby na L4 uczestniczyły w szkoleniach, kursach, egzaminach związanych ze studiami, a nawet sprzedawały płody rolne oraz grzyby. Zdarzały się także przypadki, gdy osoby będące na zwolnieniu wykonywały pracę „prywatnie”, np. oferując usługi na portalach społecznościowych, albo kontynuowały działalność gospodarczą – dalej obsługiwały klientów bądź szkoliły uczniów.
ZUS może cię sprawdzić w każdej chwili
Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi być świadoma, że ZUS lub pracodawca (w określonych sytuacjach) mogą w dowolnym momencie sprawdzić, czy czas na zwolnieniu jest wykorzystywany zgodnie z celem L4. Uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Osoba na zwolnieniu może oczywiście wykonywać codzienne czynności życiowe związane ze swoim stanem zdrowia, np. pójść na wizytę u lekarza lub kupić leki w aptece. Jednak na L4 nie ma przyzwolenia na urlop, który nie sprzyja rekonwalescencji.