Na polskich drogach aż roi się od fotoradarów i urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, a mimo to planuje się instalację kolejnych 128 takich urządzeń w najbliższych latach. Jednak dla wielu Polaków to nadal za mało. Coraz częściej decydują się oni na stawianie własnych, prywatnych fotoradarów – a właściwie atrap.
Te żółte skrzynki na wysokich słupach pojawiają się w ogródkach tuż przy drodze. Są to niby „rzeźby” lub „budki dla ptaków”, jednak ich cel jest jasny: mają odstraszać kierowców i zmuszać ich do zdjęcia nogi z gazu.
Budki dla ptaków czy narzędzia bezpieczeństwa?
Co pewien czas w mediach pojawiają się doniesienia o kolejnych żółtych skrzynkach umieszczonych w ogrodach przy drogach. Są one ustawiane w taki sposób, by były widoczne dla nadjeżdżających kierowców. Choć wyglądają jak prawdziwe fotoradary, w rzeczywistości to atrapy.
Ich twórcy tłumaczą, że te konstrukcje formalnie pełnią funkcję ogrodowych rzeźb lub budek dla ptaków, ale tak naprawdę za każdą z takich inicjatyw stoi ta sama motywacja – poprawa bezpieczeństwa na pobliskich drogach.
Atrap przybywa jak grzybów po deszczu
Wielki Buczek to tylko jedno z wielu miejsc, gdzie pojawiły się takie konstrukcje. Podobny fałszywy fotoradar można było spotkać również m.in. przy drodze w Rokitnie (woj. lubelskie). Właściciel terenu otwarcie przyznał, że chciał w ten sposób zmusić kierowców do zdjęcia nogi z gazu.
Policjanci nie zawsze są jednak entuzjastami takich rozwiązań. Budzą one kontrowersje zwłaszcza z powodu nagłych hamowań kierowców, którzy widząc coś przypominającego fotoradar, gwałtownie zmniejszają prędkość.
Czy postawienie atrapy fotoradaru jest legalne?
Zgodnie z prawem postawienie atrapy fotoradaru na prywatnym terenie, poza pasem drogowym, jest legalne. Policja nie może tego zabronić, ponieważ praktycznie rzecz biorąc nie jest to fotoradar, a atrapa stoi na prywatnej posesji.
Kiedy przesadzimy. Gdy jakimś cudem skorzystamy z prawdziwych radarów bez odpowiednich uprawnień. To mogłoby zostać uznane za podszywanie się pod funkcjonariusza policji. Zabronione jest także umieszczanie na własną rękę znaków drogowych ostrzegających przed kontrolą radarową.