Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w II kwartale 2024 roku przeprowadził łącznie 648 kontroli związanych z realizacją recept w aptekach na terenie całego kraju. Wyniki są dalekie od optymizmu.
Kontrole obejmowały różne aspekty działalności aptek, w tym prawidłowość realizacji umów o świadczenia zdrowotne, ordynacji refundowanych produktów oraz wydawania refundowanych leków, żywności specjalistycznej i wyrobów medycznych. Spośród 10 715 sprawdzonych realizacji recept aż 47 proc. zawierało błędy.
Na tym się skupili
Kontrole NFZ objęły trzy główne obszary: prawidłowość dokumentowania zakupu surowców farmaceutycznych, realizację recept na refundowane leki recepturowe oraz przekazywanie danych dotyczących obrotu refundowanymi lekami.
Kontrole przeprowadzono w następującej skali:
- realizacja umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – 285,
- ordynacja produktów refundowanych – 188,
- realizacja umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę w aptekach i punktach aptecznych – 175.
Szczególną uwagę zwrócono na spełnianie wymogów dotyczących wyposażenia aptek, niezbędnych do prawidłowej realizacji recept na leki recepturowe.
Jakie błędy popełniano najczęściej?
Główne nieprawidłowości wykryte przez NFZ dotyczyły błędnych danych na receptach, niewłaściwego wydawania leków oraz nieprawidłowego dokumentowania zakupu surowców farmaceutycznych. Stwierdzono również przypadki realizacji recept przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji. Liczba zakwestionowanych realizacji recept tylko z powodu nienależnej refundacji wyniosła 3883.
Zdarzało się także, że apteki zawyżały wartość surowców farmaceutycznych, co wpłynęło na nieprawidłową wycenę leków recepturowych.
Miliony złotych kary
Z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości na apteki nałożono kary o łącznej wysokości 3 112 784 złotych.
Największe naruszenia odnotowano w dwóch aptekach w Gdańsku, gdzie badano prawidłowość realizacji recept na leki recepturowe. W jednym z tych przypadków NFZ nałożył karę w wysokości 1 206 745,97 zł i była to najwyższa jednostkowa sankcja.