Wkrótce powstanie aplikacja dostępna dla mieszkańców krajów europejskich, która umożliwi wysyłanie zdjęć kleszczy oraz zgłaszanie miejsc ich występowania. Użytkownicy będą mogli również informować o objawach po ukąszeniu.
Dzięki temu będziemy mogli lepiej ocenić ryzyko wystąpienia kleszczy w miejscu zamieszkania lub zaplanowanego urlopu.
Projekt PRAGMATICK COST i jego misja
Aplikacja jest częścią szeroko zakrojonego projektu PRAGMATICK COST, realizowanego w ramach inicjatywy Unii Europejskiej. Ponad 20 krajów, w tym Polska, bierze udział w tym przedsięwzięciu. Polskę reprezentuje dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Głównym celem inicjatywy pozostaje opracowanie wytycznych dotyczących zagrożeń epidemiologicznych chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Aby osiągnąć cel, naukowcy potrzebują szerokiego zakresu danych. Jak najlepiej je zgromadzić? Przy udziale obywateli, którzy wykorzystają do tego aplikację.
Wolontariat naukowy to jest to
Projekt ma na celu z jednej strony zebranie danych, a z drugiej – budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. Uczestnicząc w zbieraniu danych, ludzie lepiej rozumieją, jak działa nauka i chętniej angażują się w takie inicjatywy.
Przykładowo w Wielkiej Brytanii wolontariat naukowy jest popularny, a starsze osoby często angażują się w działania na rzecz społeczności. W Polsce, gdzie tradycja wolontariatu nie jest aż tak silna (jednak jako społeczeństwo lubimy pomagać), taki projekt może przyczynić się do zmiany trendu.
Stop fake newsom
Jednym z ważniejszych aspektów projektu jest edukacja społeczeństwa na temat kleszczy i chorób przez nie przenoszonych. Strach przed kleszczami jest powszechny i często powstrzymuje ludzi od korzystania z uroków lasów. Aplikacja pomoże rozpowszechnić wiedzę na temat profilaktyki oraz obalić fałszywe informacje. W końcu nie każde ukąszenie kleszcza oznacza zakażenie.
Dzięki temu projektowi Polacy będą mogli lepiej zrozumieć zagrożenia związane z kleszczami i nauczyć się, jak chronić się przed niebezpieczeństwem.