Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, który może znacznie wpłynąć na funkcjonowanie placówek medycznych w Polsce. W ramach nowych przepisów Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) będzie monitorować jakość leczenia w tysiącach placówek, w tym szpitali, przychodni specjalistycznych i placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Projekt będący jednym z warunków uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy (KPO)trafił do konsultacji publicznych.
Wskaźnik prawdę powie
Projekt rozporządzenia zakłada, że NFZ będzie rozliczał placówki medyczne na podstawie określonych wskaźników jakościowych. Te wskaźniki obejmują zarówno aspekty kliniczne – takie jak poziom i efekty realizowanych świadczeń – jak i konsumenckie, związane z opiniami pacjentów o organizacji procesu udzielania świadczeń. Wskaźniki mają być symptomem efektywności wykorzystania zasobów oraz wdrożenie systemów zarządzania.
Nagroda zamiast kary
Zrzeszające lekarzy rodzinnych Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) obawia się prognozowanych zmian. Zdaniem tej organizacji wiele placówek nie osiągnie wymaganych wskaźników z przyczyn obiektywnych, jak ograniczenia finansowe czy braki kadrowe, a nie z powodu braku chęci.
PPOZ postuluje, aby zamiast karania placówek za nieosiąganie wskaźników, skupić się na nagradzaniu tych, które mimo trudnych warunków są w stanie spełnić narzucone kryteria.
Niewykorzystany potencjał?
Pomimo upływu dwóch lat od początku prac nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta struktura systemu ochrony zdrowia nadal pozostaje nieadekwatna do potrzeb pacjentów.
Lekarze z PPOZ ostrzegają, że wprowadzenie nowych regulacji bez wcześniejszego rozwiązania problemów systemowych może jedynie pogłębić zapaść w podstawowej opiece zdrowotnej. Ich zdaniem zaplanowane zmiany mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.