Jeszcze w tym roku planowane jest wprowadzenie przepisów, które zniosą obowiązek posiadania skierowania na wizytę u psychologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Ten krok może poprawić dostępność do wsparcia psychologicznego, na które popyt stale rośnie.
Choć jest to pozytywna zmiana, to zarazem jedynie początek procesu, który wymaga dalszych działań w celu globalnego usprawnienia systemu. Aktualnie, czas oczekiwania na pierwszą wizytę u psychologa w ramach NFZ-u może wynosić nawet kilka miesięcy, a na rozpoczęcie terapii – w skrajnych przypadkach – nawet dwa lata.
Dziś na wizytę trzeba długo czekać
Aby umówić się na wizytę u psychologa w ramach NFZ-u, na razie trzeba uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wyjątkiem był okres pandemii, wówczas skierowania nie były wymagane. Mimo że projekt ustawy, który znosił ten wymóg, był gotowy, został on jednak wycofany z prac parlamentarnych.
W odpowiedzi na potrzeby pacjentów Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy projekt ustawy, który obejmuje zniesienie obowiązku skierowania do psychologa. Brak konieczności posiadania skierowania to krok, który może ułatwić dostęp do pomocy psychologicznej.
Szybszy dostęp do pomocy na wagę złota
Zniesienie skierowań poprawi dostępność do specjalistów w sytuacjach kryzysowych, w przypadkach nagłego załamania zdrowia psychicznego, szczególnie gdy pacjent doświadcza myśli samobójczych. Psycholog może w takich sytuacjach szybko zdiagnozować problem i wskazać odpowiednie kierunki leczenia. W wielu przypadkach pomoc psychologa, psychoedukacja czy uczestnictwo w grupach wsparcia mogą wystarczyć i farmakoterapia już nie będzie potrzebna.
Na tym potrzeba się nie skończy
Jednak to nie rozwiąże wszystkich problemów. Konieczne są również zmiany w finansowaniu świadczeń psychologicznych oraz reformy w systemie kształcenia specjalistów. Propozycje obejmują m.in. podział kształcenia przeddyplomowego na psychologię ogólną i psychologię medyczną. Taki podział pozwoliłby lepiej przygotować przyszłych psychologów do pracy w służbie zdrowia.
Obecnie projekt rozporządzenia znajduje się w fazie konsultacji publicznych.