Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) intensywnie sprawdza, czy na terenach dotkniętych powodzią nie dochodzi do nieuczciwego zawyżania cen. Chodzi przede wszystkim o produkty pierwszej potrzeby oraz materiały budowlane niezbędne do odbudowy zalanych budynków.
UOKiK ma na celu zweryfikowanie, czy wzrost cen wynika z nielegalnych zmów cenowych lub wykorzystywania pozycji dominującej przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przypomina, że takie praktyki są zabronione przez prawo i grozi za nie kara finansowa do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.
Jak zgłosić?
W przypadku podejrzenia nieuczciwości UOKiK zachęca do zgłaszania nieprawidłowości. Można to zrobić poprzez kontakt e-mailowy na adres sygnalista@uokik.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 22 55 60 560. Możliwe jest również zgłoszenie sprawy do wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej.
UOKiK podejmuje działania kontrolne bez wcześniejszego informowania przedsiębiorców, po prostu reaguje na sygnały z rynku.
Jasna deklaracja premiera
Premier Donald Tusk ogłosił, że rząd jest gotowy wprowadzić ceny urzędowe na produkty pierwszej potrzeby w razie dalszego wzrostu cen po powodzi. Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier zaznaczył, że w Kłodzku ceny podstawowych produktów są wyraźnie wyższe niż przed powodzią.
Rząd rozważa wykorzystanie narzędzi związanych ze stanami nadzwyczajnymi, aby przywrócić ceny sprzed katastrofy. Donald Tusk ostrzegł przedsiębiorców, że w przypadku dalszego zawyżania cen zostaną przeciw nim podjęte zdecydowane kroki prawne.
Empatia i solidarność
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, przypomniał, że obecnie potrzebna jest empatia i solidarność, a nie wykorzystywanie trudnego położenia osób poszkodowanych przez powódź. UOKiK zamierza ścisłe monitorować ceny towarów i usług i zwracać szczególną uwagę na wszelkie możliwe nadużycia.
Jak zaznaczył Chróstny, celem działalności UOKiK jest ochrona konsumentów i zapewnienie, że sytuacja kryzysowa nie będzie wykorzystywana przez nieuczciwych przedsiębiorców.