Watykan w 2023 roku uzyskał imponujący dochód. Zgodnie z opublikowanym raportem finansowym Stolica Apostolska osiągnęła łączny zysk w wysokości 45,9 mln euro.
Źródła tych dochodów są zróżnicowane i opierają się na dwóch głównych filarach: papierach wartościowych oraz nieruchomościach.
Papiery wartościowe i nieruchomości
Pierwszym podstawowym źródłem dochodów Stolicy Apostolskiej są papiery wartościowe, które w 2023 roku przyniosły 27,6 mln euro. Watykan inwestuje w papiery wartościowe w sposób konserwatywny, zgodnie z nauką społeczną Kościoła, unika działań spekulacyjnych. APSA – Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej – odpowiedzialna za zarządzanie tymi funduszami, inwestowała w międzynarodowe papiery wartościowe oraz inne aktywa o niskim ryzyku.
Drugim istotnym źródłem dochodów są nieruchomości. APSA zarządza imponującą liczbą ponad 5000 nieruchomości na całym świecie, z czego 4249 znajduje się we Włoszech, a reszta w miastach takich jak Londyn, Paryż, Genewa czy Lozanna. Tylko 19,2 proc. nieruchomości wynajmowane jest po stawkach rynkowych, podczas gdy 10,4 proc. za czynsze subsydiowane, a 70,4 proc. za czynsze zerowe.
Na co wydaje Watykan?
Dochody Stolicy Apostolskiej są przeznaczane głównie na finansowanie działalności Kościoła katolickiego na całym świecie.
W 2023 roku 37,9 mln euro zostało przekazanych na funkcjonowanie papieskich dykasterii, które zarządzają różnymi aspektami misji Kościoła. Poprawa zarządzania finansami pozwoliła na wzrost aktywów o 7,9 mln euro. APSA uznaje to za duży krok naprzód w zwiększaniu stabilności finansowej.
To oni odpowiadają za finanse
Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zarówno majątkiem, jak i finansami Watykanu. To właśnie ona odpowiada za inwestycje, administrację nieruchomościami oraz zapewnienie płynności finansowej i umożliwia w ten sposób globalną działalność Kościoła.
Efektywne zarządzanie dochodami i majątkiem jest niezbędne do tego, aby Watykan mógł kontynuować swoją duchową oraz charytatywną misję bez uszczerbku.