Wypadek na Trasie Łazienkowskiej wstrząsnął opinią publiczną. Volkswagen uderzył w tył forda, który podróżował z czteroosobową rodziną. W wyniku zderzenia ford wpadł na barierki energochłonne, a 37-letni pasażer zginął.
Kierowca volkswagena, Łukasz Ż., był już wcześniej skazany na 1,5 roku więzienia i objęty 10-letnim zakazem prowadzenia pojazdów. Mimo to nie pierwszy raz został zatrzymany za jazdę bez uprawnień. W przeszłości jeździł również pod wpływem alkoholu, oszukiwał i posiadał narkotyki.
Ministerstwo reaguje
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na drogach.
W najbliższych dniach zaplanowano szczegółowe analizy propozycji, takich jak wprowadzenie przestępstwa zabójstwa drogowego, przepadek pojazdów osób z zakazem prowadzenia czy system identyfikacji takich kierowców na drogach. Te inicjatywy są odpowiedzią na rosnący problem łamania prawa przez kierowców i idącym za tym tragicznym skutków, jak wypadek na Trasie Łazienkowskiej.
Zmiany w prawie
Według ekspertów wprowadzenie zabójstwa drogowego do Kodeksu karnego byłoby zasadne, szczególnie w sytuacjach, gdy kierowca działa pod wpływem alkoholu, narkotyków lub jedzie z nadmierną prędkością.
Społeczeństwo ogółem popiera to, aby kierowcy lekceważący swoje ograniczenia zdrowotne lub prędkościowe byli karani surowo, ponieważ muszą oni być świadomi, że mogą stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia innych. Przykładami są kierowcy pod wpływem leków psychotropowych czy brawurowo przekraczający dozwoloną prędkość. Dlatego dla nich nie powinno być taryfy ulgowej.
Prędkość to główny czynnik zagrożenia
Przekraczanie prędkości może być kluczowym czynnikiem, który zakwalifikuje zdarzenie jako zabójstwo drogowe. Jazda z prędkością nawet 180–200 km/h w terenie zabudowanym może być wystarczającą podstawą do surowszych zarzutów i to nawet jeśli jakimś cudem akurat nie dojdzie do nieszczęścia.
W sytuacjach, gdy kierowca naraża życie innych swoim lekkomyślnym zachowaniem, sądy coraz częściej rozważają możliwość nałożenia surowszych kar.