Marzysz o tym, aby Twój pies nauczył się w końcu podawać łapę, tak jak czworonogi Twoich znajomych? Albo żeby na komendę leżeć czy siad, faktycznie wykonywał te czynności zamiast biec w inną stroną? Nawet jeśli myślisz, że przypadek Twojego psa jest stracony, to warto podjąć tą ostatnią próbę! Możesz oczywiście spróbować zwrócić się o pomoc do specjalistów, ale dzięki paru przedmiotom i czynnościom, które przedstawimy Ci w tym wpisie, możesz też podjąć próbę wytresowania swojego psa samodzielnie!
Tresura psa wymaga jednak cierpliwości i czasu i chociaż są może psiaki, które w jeden dzień wykonają najbardziej skomplikowaną komendę, to jednak nie jest powiedziane, że Twój piesek również będzie należeć do tej kategorii. Ale trochę czasu, cierpliwości i parę odpowiedni akcesoriów może zdziałać cuda!
A jeśli mowa o różnych akcesoriach dla czworonogów, to pamiętajcie, że mając do Zooplus kod rabatowy, możecie kupić ich wybrany asortyment w bardzo atrakcyjnych cenach! Ich oferta nie ogranicza się tylko do produktów dla psów, ale znajdziecie też wiele akcesoriów dla innych zwierząt domowych. Koniecznie więc zajrzyjcie na ich stronę, a na pewno znajdziecie produkty w sam raz dla Waszych pupili!
Pamiętaj też, że w tresurze psa nie chodzi tylko o to, aby nauczył się on wykonywać wszystkie komendy, ale daje Ci to przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z pupilem i wytworzenia z nim większej więzi.
Przysmaki
Jedną z ważniejszych czynności podczas tresury psa, jest okazywanie reakcji na jego zachowanie. Jeśli więc uda mu się z sukcesem wykonać komendę, to warto mieć przy sobie przysmak, aby go za to odpowiednio nagrodzić. Pamiętaj też o odpowiednim tonie głosu, ponieważ to właśnie na ton Twojego głosu, a nie słowa, pies zwraca najbardziej uwagę. Wybierając przysmaki spójrz czy zostały wykonane one z naturalnych składników i najlepiej też, aby stanowiły one urozmaicenie dla diety Twojego psa. Wybieraj również przysmaki, które nie są za duże, są łatwe do zjedzenia oraz lepiej staraj się unikać tłustych przekąsek. Możesz również zdecydować się na przekąski, które mają bardziej intensywny zapach i smak. Tym samym pies od razu je wyczuje i może być bardziej skłonny do współpracy w zakresie komend. Takie przysmaki świetnie nadadzą się podczas nauki komend takich jak siad, leżeć czy łapa.
Zabawka
Niekoniecznie też musimy zawsze nagradzać psa przysmakami za każdą dobrze wykonaną komendę. Po zakończonym treningu można również poświęcić trochę czasu na zabawę z nim jego ulubioną zabawką. Wybierając taką zabawkę zwróćmy uwagę na to, aby była ona adekwatna do gabarytów psa, oraz aby nie zawierała żadnych niebezpiecznych elementów. Najlepiej również, aby była dosyć poręczna, tak abyś mógł ją zabierać na treningi. W sklepach zoologicznych na pewno bez problemu znajdziesz przeróżne zabawki, które przypadną do gustu Twojemu psu i dodatkowo pomogą Wam w codziennych treningach.
Szelki
Jeśli wybieramy się z psem na zewnątrz, aby tam uczyć go różnych komend, na przykład idziemy do parku dla psów, to warto wyposażyć go w odpowiednie szelki i smycz. Dobrze dobrany sprzęt, taki jak odpowiednio dopasowane szelki, nie będzie krępować mu ruchów i pozwoli mu lepiej skupić się na nowych komendach. Również nam łatwiej będzie kontrolować naszego czworonoga, szczególnie jeśli jest bardzo ruchliwy
Kliker
Kliker jest narzędziem, które odpowiednio używane, może znacznie ułatwić i przyspieszyć tresurę psa. Jednak zanim zabierzecie się za tą metodę, to warto się o niej paru rzeczy dowiedzieć. Wiele osób kupuje kliker z myślą, że po parokrotnym użyciu go, pies powinien zrozumieć co stoi za jego ideą. Niestety tak się zazwyczaj nie dzieje i po krótkim czasie zniechęcony właściciel porzuca to narzędzie. Klikera używa się po dobrze wykonanej komendzie i przed nagrodą, tym samym pies dostaje sygnał, że dobrze wykonał zadania i że czeka go za to nagroda. Szczególnie na początku treningów ważnym jest, aby czas pomiędzy wykonaną komendą, kliknięciem i nagrodą był jak najkrótszy. Pamiętaj też, że może minąć trochę czasu zanim pies zacznie utożsamiać dźwięk klikera z nagrodą. Kliker możesz zacząć stosować już ze szczeniakiem, w tym okresie umysł psa jest najbardziej chłonny i szybciej przyjdzie mu przyswojenie poszczególnych komend.