Dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Włodzimierz Pujanek przedstawił plany instytucji na nadchodzący 2020 rok, który dla Elektrowni będzie wyjątkowy ze względu na ważny jubileusz.
– 2020 rok jest dla nas rokiem dość ważnym z tego względu, że w przyszłym roku nasza instytucja czyli Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia obchodzi 15-lecie powołania do życia. Dla przypomnienia 29 grudnia 2005 roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej zostało decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego powołane do życia – mówi Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW Elektrownia w Radomiu.
Z tej okazji wszystkie przyszłoroczne działania Elektrowni będą wpisywać się w obchody jubileuszu.
– Z początkiem roku zaczynamy 24 stycznia wystawą Łodzi Kaliskiej. Jest to projekt, który dotyczy 40-lecia istnienia tej grupy i z tej okazji będzie właśnie wystawa Łodzi Kaliskiej. Następnie wystawa zatytułowana Art. Noble. To jest wystawa, która dotyczy młodych studentów, adeptów Akadami Sztuk Pięknych, gdzie wybierani są najlepsi, którzy dostają wyróżnienie i ci wyróżnieni, którzy uzyskali pierwsze miejsca będą mieć u nas wystawę – dodaje Pujanek.
Elektrownia na przyszły rok zaplanowała aż 12 wydarzeń. Kulminacja obchodów nastąpi we wrześniu.
– We wrześniu chcemy zrobić ten taki element kulminacyjny naszego 15-lecia. Pokażemy nasze zbiory. Będzie wystawa dotycząca kolekcji, ale kolekcji tej nazywanej Radomską Kolekcją Sztuki Współczesnej, ale z naszych zbiorów. Z tego, co my przez te 15 lat zakupiliśmy i dostaliśmy w darowiznach. Będzie wydany taki sam zeszyt jak w tym roku został wydany na wystawę Edwarda Dwornika. Pokażemy też wybór tych prac – mówi dyrektor MCSW Elektrownia w Radomiu.
Spotkanie było także okazją do podsumowania mijającego, dość intensywnego roku dla instytucji. Elektrownia w 2019 roku zakupiła aż 13 dzieł sztuki współczesnej. W tym prace Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego oraz Andrzeja Paruzela.