Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na pierwszy wernisaż w tym roku. Już w piątek otwarta zostanie tu wystawa pt. „Historie w torebkach zaklęte”.
-Ta wystawa prezentuje ponad 300 torebek, zarówno historycznych jak i etnograficznych. Torebki pochodzą z różnych muzeów m.in z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Historycznego miasta Krakowa, muzeum w Rzeszowie, oraz muzeów etnograficznych w Krakowie i Warszawie, a także muzeum Zgierskiego oraz Łódzkiego, także jest to pełen przegląd.- zaznacza Ilona Pulnar-Ferdjani, kurator wystawy.
Na wystawę trafiły oczywiście także torebki ze zbiorów własnych radomskiego muzeum. Eksponaty pochodzą z okresu od lat 30 XIX w. aż do lat 70-tych ubiegłego stulecia.
-Najstarsza prezentowana torebka pochodzi z 1835 r. Jest to płaski woreczek pokryty w całości szklanymi paciorkami. Co jest ciekawe to, że na awersie tej torebki są motywy kwiatowo-roślinne, natomiast na rewersie jest widoczny napis ” na pamiątkę”. Związane jest to z mentalnością ludzi z okresu lat 40-tych i 50-tych XIX w. kiedy takie właśnie torebeczki wręczano swoim najbliższym.- opisuje Katarzyna Jędrzejczyk, kurator wystawy.
Na wystawie znajdzie się wiele wyjątkowych eksponatów, ale Katarzyna Jędrzejczyk zwraca uwagę szczególnie na dwa z nich, które pochodzą z Amsterdamu.
-Właściwie są to proste torebki, których korpus wykonany jest z materiału albo na szydełku, natomiast tutaj jest bardzo piękna oprawa. Na jednej z nich jest widoczna scenka rodzajowa, pochodząca ze słynnego obrazu Rembrandta „Nocnej Straży”.- mówi Katarzyna Jędrzejczyk.
Symboliczne zdobienia wzorowane na dziełach sztuki nie były w tym okresie rzadkością.
-Druga torebka posiada również ciekawą oprawę, ponieważ w tej scence rodzajowej, nawiązującej do obrazu Adriaena Van Ostade „Rozmowy przed kominkiem”. Pokazuje dwie postacie męskie oraz żeńską w trakcie rozmowy, natomiast przed postaciami widnieje sylwetka psa, która w tym momencie symbolizuje cnotliwość żony, szczęście małżeńskie, natomiast po prawej stronie widoczna patynka, czyli taki bucik, który symbolizuje obecność Boga w tym domostwie.- tłumaczy kurator wystawy.
Poznając historie zaklęte w torebkach goście radomskiego muzeum będą mieli także okazję zobaczyć inne ciekawe eksponaty, nawiązujące do głównego motywu wystawy.
-Dopełnieniem wystawy są obrazy wypożyczone z różnych muzeów w Polsce oraz z naszych kolekcji. Prezentują kobiety, w strojach adekwatnych do prezentowanych torebek, czyli mamy też obrazy z XIX w. aż do lat 70-tych XX w. a także stroje, które nosiły kobiety w tych wszystkich epokach.- powiedziała Ilona Pulnar-Ferdjani.
Wystawa posiada także ekspozycję etnograficzną, na której znajdziemy eksponaty z całego świata.
-Jednym z ciekawszych jest na pewno kimono uchikake, pokryte przepięknym wzorem kwiatowym z przodu jak i z tyłu. Dopełnieniem kimona jest torebeczka na planie kwadratu, pokryta wzorem kwiatowym i ściągnięta u góry sznureczkiem.- pokazuje Katarzyna Jędrzejczyk.
Najnowsze prezentowane torebki wiążą się z trudną historią afrykańskich imigrantek.
-Torebka, która stanowi taki znak czasu, ponieważ ona została wykonana przez uchodźców z krajów subsaharyjskich, którzy są objęci opieką organizacji charytatywnych i działają na rzecz takiej sztuki uchodźców i po prostu są proszeni o wykonywanie przedmiotów, które potem zostają sprzedane i które są w całości wykonane z surowców wtórnych.- opisuje Ilona Pulnar-Ferdjani.
Jak się okazuje, w innych kulturach znaczenie zwyczajnych przedmiotów może znacznie wykraczać poza ich praktyczne przeznaczenie. W tym wypadku mowa o afrykańskich torebkach, noszonych w celach ochronnych.
-Wykonywane tym razem przez kobiety dla mężczyzn i są to takie torebki do noszenia Koranu, które mają bardzo niewielkie kształty, są bardzo kolorowe i wykonane ze skóry ze zdobieniami, z malowidłami a pierwotne ich przeznaczenie było takie, że był to rodzaj talizmanu.- tłumaczy kierownik działu Naukowo – Oświatowego muzeum.
Wernisaż wystawy odbędzie się już w piątek 19 lutego, ale to nie wszystko, co muzeum ma do zaoferowania.
-Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Historie w torebkach zaklęte” w piątek o godzinie 17:00, a w niedzielę o godzinie 12:00 na kuratorskie zwiedzanie wraz z kuratorami wystawy.- zaprosił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Na obydwa wydarzenia można się zapisać telefonicznie pod numerem 48 36-256-94