W delegaturze Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu wicemarszałek województwa Rafał Rajkowski podpisał dziś umowy z nowymi beneficjentami projektu ”Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”.
– Ten projekt, szanowni państwo, dotyczy rzeczywiście doposażenia, takiego dużego doposażenia w ramach środków unijnych, ale również środków z budżetu województwa mazowieckiego. Szanowni państwo, asygnowaliśmy z budżetu samorządu województwa jako wkład własny, tak, żeby nie obciążać samorządów zarówno powiatowych jak i gminnych 20 milionów złotych – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa .
Nowe urządzenia i oprogramowanie, stanowiska komputerowe, laptopy, projektory, zestawy internetu mobilnego czy szkolenia i instruktaże online – to tylko niektóre z efektów unijnego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego.
– Warto podkreślić ten fakt, że 130 szkół na Mazowszu w drugiej edycji, z czego 26 szkół to szkoły z subregionu radomskiego 05:09 05:16 w przypadku miasta na prawach powiatu, a więc miasta Radomia tych szkół dzisiaj, tego sprzętu będzie przekazane do 3 szkół, więc to też ważne, że uwzględniamy ten fakt wielkości samorządu i bierzemy pod uwagę fakt potrzeb tych większych samorządów – dodaje wicemarszałek.
Wartość realizowanego przez samorząd Mazowsza unijnego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego wynosi już ponad 55 mln zł. Co istotne, sprzęt otrzymają placówki, które do tej pory nie brały udziału w projekcie.
– Jako tez wykładowca akademicki zdaje sobie sprawę ile potrzeba sprzętu, do tego, aby tę edukację zdalną prowadzić w sposób właściwy i efektywny, aby jakość tej edukacji była coraz lepsza – mówi Tomasz Śmietanka, radny Mazowsza.
Ze wsparcia skorzysta między innymi gmina Szydłowiec, powiat radomski czy powiat lipski. Starostwo Powiatowe w Lipsku podczas pierwszego projektu uzyskało wsparcie dla Zespołu Szkół w Lipsku, tym razem dofinansowany zostanie Zespół Szkół w Solcu nad Wisłą.
– Każde wsparcie techniczne podnosi jakość nauczania, daje dodatkowe narzędzia i wspiera nauczycieli w tej formie edukacji. Jeżeli nałożymy do tego pandemię, to okazuje się, że ten czas kiedy tak naprawdę trzeba uruchomić nauczanie zdalne jest na tyle ważny, że owo wsparcie, za które dziękujemy województwu mazowieckiemu, że również uwzględnił nasz projekt, będzie pomagało naszym nauczycielom i uczniom – mówi Sławomir Śmieciuch, starosta lipski.
W ramach obydwu edycji sprzęt trafił do 63 szkół z subregionu radomskiego.