Prezydent Radomia ogłosił swoje sukcesy. Nie inaczej było w przypadku radomskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości, którzy – tak jak ostatnio premier Beata Szydło – podsumowali rządy tej partii. Podsumowanie nie dotyczyło miasta i regionu, a polityki ogólnopolskiej. Tu – zdaniem posłów – przez ostatnie miesiące można mówić głównie o sukcesach. Porażek brak.
Konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęła się od krótkiego podsumowania mijających dwunastu miesięcy.
– To jest dobry rok. W tym roku rząd zrobił więcej niż poprzednia koalicja przez osiem lat – mówił poseł PiS Marek Suski.
To „więcej” to m.in. program „Rodzina 500+”, spadek bezrobocia, reforma dotycząca sześciolatków, planowana reforma szkolnictwa, program „Mieszkanie +”, zakaz zabierania dzieci rodzicom ze względu na trudną sytuację finansową, narodowy program wsparcia „Za życiem”, plan na rzecz rozwoju polskiego przemysłu, czyli tzw. plan Morawieckiego, obniżenie zarobków prezesów spółek Skarbu Państwa, czy darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia. Daleko idących zmian ma być dużo więcej.
– W przyszłym roku mamy nadzieję doprowadzić do likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta reforma jest dosyć szczegółowo przygotowywana w Ministerstwie Zdrowia i mam nadzieję, że – podobnie jak inne ustawy i inne projekty – będzie z dużym sukcesem przyjęta i przeprowadzona w naszym kraju – mówiła Anna Kwiecień, posłanka PiS.
– Kolejna sprawa to jest decyzja z ostatnich dni. Przez Sejm przeszła już ustawa powołująca wojska obrony terytorialnej. Będziemy tworzyć armię – piąty rodzaj sił zbrojnych. To kolejny filar polskiej obrony. Docelowo do roku 2019 r. mamy zamiar powołać wojska obrony terytorialnej w licznie 53000 żołnierzy – poinformował Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.
W tej kwestii Radom ma być jedną z 17 siedzib brygad wojsk obrony terytorialnej. Zmiany, które planuje Prawo i Sprawiedliwość dotyczą również ekonomii. Między innymi uszczelnienia kwestii podatku VAT. Chodzi o jeszcze lepsze ściąganie pieniędzy z podatków i zlikwidowanie tzw. mechanizmu karuzeli podatku VAT.
– Patrząc na analizy ministra finansów w Polsce ponad 100 mld zł jest wykradanych z naszego budżetu z racji tzw. pustych faktur. Ci, którzy tworzą pewne karuzele podatkowe i w taki sposób odzyskują pieniądze, w sposób oczywiście nielegalny, odzyskują pieniądze za towary, których nikt nigdy nie sprzedał, a odbywa się to często tylko na papierze – stwierdził poseł Andrzej Kosztowniak.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli odnosić się do innego podsumowania – prezydentury Radosława Witkowskiego. Parlamentarzyści PiS zapowiedzieli jednocześnie, że szykują się do oceny działań prezydenta Radomia, ale nastąpi to na innej, zaplanowanej w późniejszym czasie konferencji prasowej.