Uroczysty wernisaż otworzył w piątkowe południe wystawę „Tu rodziła się Solidarność”, którą można podziwiać w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach.
– Poprzez powstanie tej wystawy chcemy oddać hołd tym dziesięciu milionom bohaterów Solidarności, którzy bardzo często byli anonimowi. Chcemy również pokazać, że Solidarność nie rodziła się tylko w Gdańsku, Warszawie, Lublinie czy Radomiu – powiedział Marcin Krzysztofik, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Wszak siła Solidarności nie tkwiła tylko i wyłącznie w mieście, ale również w organizacjach wiejskich. We wrześniu 1978 roku pomiędzy Białobrzegami a Grójcem powstały dwa ugrupowania chłopskie o charakterze opozycyjnym – w Zbroszy Dużej oraz w Lisowie.
– Chodziło nam o pokazanie genezy, tego skąd się brały takie postawy oporu. I oczywiście dla Radomia takim ważnym wydarzeniem był rok 1976 i następujące po nim represje, które potem pozwoliły na zorganizowanie się ludzi w ten związek Solidarność – stwierdził Bogusław Bek z radomskiej delegatury IPN.
Wystawa składa się z 5. paneli. Każdy z nich to 3 plansze, na których umieszczone są o grafiki oraz zwięzła, treściwa informacja. Pierwsza dwa panele ukazują kulisy powstawania Solidarności w wielkich miastach, natomiast dwa kolejne opowiadają, jak wyglądało to w regionie radomskim. Radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej planuje również wykonać wystawę o stanie wojennym w regionie radomskim. Każda pamiątka z tamtych czasów, zdjęcia czy informacje są bardzo cenne, toteż osoby, które są w ich posiadaniu, są proszone o kontakt.
– Bardzo gorąco do Państwa apeluje o kontakt z nami. W tej broszurce, tej ulotce jest adres internetowy, numer telefonu do delegatury w Radomiu i proszę Państwa o kontakt, jeśli takie materiały Państwo macie. Będziemy szczęśliwi, jeśli zechcecie nam je przekazać – poinformował Krzysztof Busse.
Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest zachowanie pamięci o dziejach Polski i Polaków w XX wieku. Jeśli chcą Państwo przekazać materiały archiwalne na rzecz organizacji, zachęcamy do kontaktu na adres e-mail: app@ipn.gov.pl lub pod numerem telefonu 600 974 144. Ekspozycja w Pionkach będzie czynna do 28. sierpnia.