Program 800 plus, kluczowe wsparcie dla wielu polskich rodzin, może niebawem przejść istotne modyfikacje. Portal infor.pl informuje, że zmiany mogą wejść w życie po wyborach prezydenckich w 2025 roku.
Proponowane reformy mają na celu poprawę stanu finansów publicznych, co jednak może niekorzystnie wpłynąć na budżety rodzin pobierających to świadczenie.
Pojawi się kryterium dochodowe?
Jednym z rozważanych pomysłów jest wprowadzenie kryterium dochodowego dla osób pobierających 800 plus. W takim przypadku świadczenie mogłoby być wypłacane tylko na pierwsze dziecko lub na wszystkie dzieci w rodzinach, pod warunkiem nieprzekroczenia określonych kryteriów finansowych.
Inna propozycja zakłada, że 800 plus byłoby dostępne wyłącznie dla pracujących rodziców. Zwolennicy takiego podejścia argumentują, że zmobilizowałby to niepracujących rodziców do podjęcia pracy, natomiast przeciwnicy uważają, że byłby to dyskryminujący model.
Obniżąświadczenie?
Rozważane są również zmiany dotyczące liczby dzieci, na które przyznawane jest świadczenie, na przykład wypłacanie go tylko na drugie i kolejne dziecko. Kolejna możliwość brana pod uwagę zakłada zmniejszenia samej kwoty 800 plus, chociaż z politycznego punktu widzenia wydaje się to mało prawdopodobne.
Przyszłość programu oczywiście zależy od rządzących, jednak wielu polityków i ekspertów uważa, że reforma 800 plus jest nieunikniona ze względu na konieczność zmniejszenia wydatków obciążających budżet państwa.
800 plus nie działa
Gazeta.pl przeprowadziła ankietę, w której zapytała: „Czy uważasz, że bez 800 plus w Polsce rodziłoby się jeszcze mniej dzieci?”. Czytelnicy mieli różne opinie na temat wpływu programu 800 plus na liczbę urodzeń.
- 34 proc. respondentów stwierdziło, że bez 800 plus w Polsce rodziłoby się mniej dzieci,
- 59 proc. uważa, że program nie ma większego wpływu na dzietność,
- reszta nie miała zdania na ten temat.
W ankiecie wzięło udział 2921 osób (stan na 24 lipca, godz. 11.30).