Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) już od 2011 roku posiada dodatkowe uprawnienia. Inspektorzy ITD mogą nie tylko kontrolować pojazdy ciężarowe, ale także samochody osobowe, szczególnie w przypadkach podejrzenia jazdy pod wpływem alkoholu, narkotyków lub rażącego naruszenia przepisów drogowych. Nowelizacja przepisów wzmocni pozycję inspektorów na polskich drogach. Wyposażenie w broń palną oraz ułatwiony dostęp do magazynków broni mają podnieść poziom bezpieczeństwa funkcjonariuszy podczas wykonywania codziennych zadań.
Zgodnie z nowymi przepisami inspektorzy tej wyspecjalizowanej formacji będą zobowiązani do noszenia broni palnej. Obecnie wyposażenie inspektorów w broń ma charakter fakultatywny; po zmianach stanie się ono obowiązkowe. Każdy inspektor ITD, który pomyślnie przejdzie egzamin z zakresu przepisów dotyczących broni, posługiwania się nią oraz uzyska pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, zostanie wyposażony w broń palną.
Broń na służbie
Dotychczas inspektorzy ITD, którzy mieli prawo noszenia broni palnej, byli zobowiązani do codziennego zdawania jej w najbliższej jednostce policji po zakończeniu służby. Nowe przepisy, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury, wprowadzą jednak istotne zmiany, które ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków. Przewiduje się, że jednostki ITD zostaną wyposażone w podręczne magazynki broni. To pozwoli inspektorom na przechowywanie broni i amunicji bezpośrednio w miejscu zatrudnienia.
Projekt ustawy zakłada również możliwość współpracy między ITD a innymi służbami, takimi jak Straż Graniczna czy Krajowa Administracja Skarbowa, w zakresie korzystania z podręcznych magazynków broni.
Projekt trafi w ręce posłów
Obecnie projekt ustawy znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Szczegółowe rozwiązania, w tym obowiązkowe wyposażenie inspektorów ITD w broń palną, będą omawiane w trakcie konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych.
Po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów zostanie on skierowany do Sejmu RP, gdzie ostateczny kształt przepisów ustalą parlamentarzyści. Zmiany powinny wejść w życie do końca czwartego kwartału 2024 roku. Jednak ostatecznie termin zależy od tempa prac legislacyjnych.