Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem HELIOS, Lasami Państwowymi, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz—realizowana wspólnie z Policją—profilaktyka społeczna.
Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców—głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. W opinii jury w roku ubiegłym konkurs miał niezwykle wysoki i bardzo wyrównany poziom. Tak będzie i w tym roku. Staranna, obecnie przeprowadzana preselekcja wyłoni najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyzna nagrodę główną—ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil—tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.
Tegoroczną nowością jest Konkurs Filmów Niezależnych. Profesjonalne jury złożone z dziennikarzy i publicystów oceni najlepsze filmy z nurtu niezależnego oraz przyzna nagrodę finansową.
W tym roku festiwal KAMERALNE LATO spotkał wielki zaszczyt. Swoje nagrody finansowe w konkursach festiwalowych przyznali: prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Ufundowanie nagrody dla młodego twórcy zapowiedział także Urząd Miasta Radomia.—Jesteśmy niezwykle wdzięczni tak szacownym instytucjom za wsparcie. Traktujemy to jako dowód zaufania względem naszej pracy na rzecz rozwoju Festiwalu, jak i zobowiązanie na przyszłość. Dla młodych twórców, którzy przy debiutach i krótkich metrażach pracują zazwyczaj za darmo lub za minimalne stawki, nagroda finansowa ma wartość szczególną. Bardzo to doceniamy.
Równie ważną częścią Festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery”, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa—to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury. Stąd trwająca od 2013 roku współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu, która za pomocą nowoczesnych, niestandardowych metod prowadzi na terenie województwa mazowieckiego szereg działań prewencyjnych i akcję edukacyjną na wielu poziomach, docierając skutecznie do młodzieży, szkół, różnych grup społecznych.
Badania zlecone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazują, że ponad 80 proc. dzieci nabywa wiedzę o świecie poprzez film. Dla młodych ludzi, żyjących w kulturze audiowizualnej, swobodnie korzystających z nowych technologii, film jest atrakcyjnym i wiarygodnym nośnikiem treści. Stowarzyszenie FILMFORUM oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu postanowili więc wykorzystać siłę filmowego przekazu i zorganizować konkurs na realizację krótkiego filmu, obrazującego pracę funkcjonariuszy mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Celem Konkursu jest wyłonienie oficjalnego filmu promującego działania służby prewencyjnej Mazowieckiej Policji, który w komunikatywny i niekonwencjonalny sposób popularyzowałby pracę policjantek i policjantów podczas wykonywania codziennych zadań. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas 7. KAMERALNEGO LATA.
Od 2009 roku partnerem Festiwalu jest również Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, istotny ośrodek studiów na temat m. in. bezpieczeństwa wewnętrznego, roli służb mundurowych i cywilnych w nowoczesnym państwie. Szkoła organizuje konferencje i seminaria, przygotowuje także publikacje z tego zakresu wiedzy. W 2013 roku Wyższa Szkoła Handlowa, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu i KAMERALNE LATO zorganizowały w trakcie Festiwalu konferencję „Społeczna i prewencyjna rola kultury”. Podobnie i w tym roku Szkoła stanie się partnerem Festiwalu. W budynku na Traugutta odbywać się będą warsztaty, spotkania z twórcami, a także seminarium na temat aktorstwa.
Od tego roku KAMERALNE LATO posiada nowe logo autorstwa Agaty Matlak-Lutyk i Hanny Ferenc-Hilsden. Minimalistyczne i eleganckie, zawiera w swej wewnętrznej przestrzeni motyw łuku—od 2013 roku symbolu Festiwalu. Łuk jest jednym z symboli Radomia, a także symbolem precyzji i siły, które to pojęcia zawarte są w haśle promującym miasto.
Organizując Festiwal w Radomiu, Stowarzyszenie FILMFORUM chce zwrócić uwagę także na walory miasta. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i walorami architektonicznymi, które może być atrakcyjne także dla ekip filmowych. Wielu Warszawiaków nie zna Radomia, a dzięki Festiwalowi przekonują się, że raptem 100 km od stolicy znajduje się miasto ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczych.
źródło: www.kameralnelato.pl