Raport pt. „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?” ujawnił, że blisko 40 proc. Polaków unika wizyt u dentysty głównie z powodu zbyt wysokich kosztów. Koszty usług stomatologicznych zniechęcają przede wszystkim osoby w wieku 18–80 lat.
Wzrost cen w praktykach stomatologicznych zauważono na przestrzeni ostatnich trzech lat. W porównaniu do innych usług, jak fryzjerstwo czy kosmetyka, z których Polacy korzystają średnio raz w miesiącu, stomatologia pozostaje na uboczu. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że właściwa opieka stomatologiczna daje długofalowe korzyści.
Strach przed dentystą
Z raportu wynika, że blisko 39 proc. dorosłych Polaków obawia się wizyt u stomatologa w związku z lękiem przed białym fartuchem oraz procesem leczenia. Strach przed bólem dotyczy niemal 30 proc. respondentów. Mimo że nowoczesne metody znieczulania znacznie redukują ból, a obawy pacjentów są często nieuzasadnione.
Złe doświadczenia z przeszłych wizyt odstraszają ponad 22 proc. społeczeństwa. Często wynikają one z braku zrozumienia przez pacjentów instrukcji udzielanych przez lekarzy lub z mało przyjemnego przebiegu leczenia.
Mamy dość długich kolejek
Na niechęć do usług stomatologicznych wpływają także długie kolejki do specjalistów – one demotywują przeszło 20 proc. pacjentów. Brak wystarczającej liczby dentystów z odpowiednimi specjalizacjami wydłuża czas oczekiwania na wizytę.
Ponad 11 proc. Polaków odstrasza specyficzny zapach gabinetu, a 10 proc. obawia się odgłosu wiertła.
Nie lubimy chodzić do dentystów, ale im ufamy
Pomimo obaw wyniki badań pokazują, że Polacy mają stosunkowo duże zaufanie do stomatologów. Dlatego to na pewno nie jest czynnikiem zniechęcającym do regularnych wizyt u dentystów.
Tylko około 6 proc. ankietowanych wskazuje na brak kompetencji lekarzy jako czynnik odstraszający od wizyty, a 8 proc. podnosi obawy dotyczące całego personelu.