98-letni Wacław Milewski z Poznania zyskał ogólnopolską sławę dzięki swojej niespotykanej pracowitości. Mężczyzna wciąż prowadzi swój warsztat, w którym zajmuje się produkcją części do maszyn i wykrojników. Emerytury unika jak ognia.
Jak mówi, nie wyobraża sobie siedzenia cały dzień bez zajęcia.
Długa kariera zawodowa
Wacław Milewski pracuje od 14 roku życia, czyli już od 84 lat. Swój warsztat otworzył tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jak mówi, że przez wszystkie te lata nie miał żadnej reklamacji na swoje produkty, co jest dowodem na jego fach w ręku.
Aktywność kluczem do długowieczności
Wnuk Milewskiego, Karol, jest przekonany, że aktywność zawodowa i intelektualna dziadka ma bezpośredni wpływ na jego długowieczność.
– Człowiek jest jak maszyna. Gdy przestaje pracować, to pada, podobnie jest z człowiekiem – wyjaśnia.
Prof. Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu potwierdza obserwacje wnuka i dodaje, że praca to nie tylko sposób na zarabianie, ale również struktura dnia i relacje z ludźmi, które buduje się przez lata. Jak zauważył prof. Michoń, przejście na emeryturę bez przygotowania do zmiany rytmu dotychczas wyznaczonego godzinami pracy i odpoczynku może doprowadzić do utraty motywacji i problemów z wypełnieniem czasu wolnego, czyli z organizacją dnia.
Marzy, by pracować do setki
Wacław Milewski ma jedno marzenie – pracować do setnego roku życia. Senior nie zamierza przechodzić na emeryturę, bo widzi w pracy sens i cel swojego życia. Zresztą nie tylko on.
Porównując dane z różnych lat, można zauważyć, że liczba pracujących emerytów systematycznie rośnie.
Na koniec 2022 roku liczba pracujących emerytów w Polsce wyniosła 826 tys., co stanowi wzrost o 52 proc. w porównaniu do końca 2011 roku. Od końca 2011 roku do końca 2022 roku ich liczba wzrosła o 284,1 tys., co odzwierciedla zwyżkujący trend aktywności zawodowej wśród emerytów. Na koniec 2023 roku liczba pracujących emerytów w Polsce wyniosła 854 tys.