Władze Radomia przygotowują się do zmian związanych z wprowadzeniem reformy oświaty, która zakłada likwidację gimnazjów. W Radomiu reforma zostanie również połączona z wygaszaniem trzech liceów, do których z roku na rok zgłaszało się coraz mniej uczniów.
Obecnie wydział edukacji urzędu miejskiego opracowuje nową siatkę szkół, która będzie odpowiedzią na rządową reformę oświaty. Już teraz wiadomo, że oprócz gimnazjów w Radomiu nie będzie także trzech liceów. A wszystko dlatego, że coraz więcej uczniów wybiera dalszą naukę w szkołach zawodowych.
– Wśród 12 liceów są trzy licea, które mają bardzo słaby nabór. A w ubiegłym roku dwa z nich w ogóle nie miały chętnych do klasy pierwszej, bo mówimy w tym momencie o liceum Sobieskiego oraz Olimpijczyków. Więc w tej chwili w tych jednostkach, w tych liceach są tylko klasy na poziomie klasy drugiej, trzeciej, a maturzyści wiosną opuszczą również te szkoły – informuje Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Trzecie liceum przeznaczone do wygaszenie to IX LO im. Juliusza Słowackiego. Władze Radomia już mają gotowy plan zagospodarowania budynków po dwóch liceach. Przede wszystkim zostaną one przekształcone w podstawówki.
– Liceum Sobieskiego to jest dawna szkoła podstawowa, aktualnie szkoła podstawowa nr 3. Natomiast potrzeby jeśli chodzi o Ustronie, związane np. z przeciążeniem szkoły podstawowej nr 10, bo też zakładamy takie kryterium, aby zachować higienę pracy uczniów, żeby on pracował w wymiarze jednozmianowym, a nie półtora, czy dwie zmiany. Więc budynek ZSO nr 4 też kiedyś był szkołą podstawową – dodaje Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Oprócz tego w nowych – starych podstawówkach ma być dostępne także wychowanie przedszkolne. A to dla tego, że od przyszłego roku rodzice dzieci 3-letnich mają prawo do skorzystania z wychowania przedszkolnego. Więcej o reformie szkolnictwa w Radomiu mówimy w programie Kontrast dostępnym na naszej stronie internetowej.