Jest dobra wiadomość dla wszystkich zmagających się z chorobą nowotworową. Radomskie Centrum Onkologii na Wacynie otrzymało nowy kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia. To oznacza, że od 30 grudnia chorzy będą mogli bezpłatnie przyjmować chemioterapię już nie tylko w trybie ambulatoryjnym, ale także w warunkach szpitalnych.
Nowy kontrakt to nowe możliwości dla Radomskiego Centrum Onkologii na Wacynie. Do tej pory w placówce w ramach kontraktu pacjenci mieli możliwość bezpłatnego korzystania ze świadczeń z zakresu teleradioterapii, brachyterapii i chemioterapii w trybie ambulatoryjnym. Teraz szpital otrzymał kolejny kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Kontrakt dotyczy czterech rodzajów programów lekowych oraz chemioterapii we wszystkich zakresach, tzn. chemioterapii w trybie ambulatoryjnym, chemioterapii w trybie hospitalizacji, chemioterapii w trybie jednodniowym – wymienia Zdzisław Ziółkowski, dyrektor operacyjny Radomskiego Centrum Onkologii.
Kontrakt obowiązuje do 30 czerwca 2017 roku. Placówka stara się także o ten najważniejszy dla funkcjonowania szpitala kontrakt dotyczący udzielania świadczeń z zakresu chirurgii onkologicznej.
– Wtedy nasz ośrodek stałby się ośrodkiem wielospecjalistycznym. Z takim zamysłem został zbudowany, z takim zamysłem jest wyposażony i z takim zamysłem zatrudnia odpowiednich specjalistów – podkreśla Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii.
Szpital na Wacynie stara się także o uzyskanie kontraktu na uruchomienie w placówce poradni onkologicznej.
– Poradnia onkologiczna ma dwie zalety. Po pierwsze jest poradnią, do której przychodzi się bez skierowania, czyli po prostu pacjent może przyjść, nie musi nigdzie indziej iść i to skierowanie uzyskać. A po drugie ma bardzo szeroki wachlarz świadczonych usług i praktycznie rzecz biorąc moglibyśmy wszystkich pacjentów przez tę poradnię przeprowadzać – mówi Zdzisław Ziółkowski, dyrektor operacyjny Radomskiego Centrum Onkologii.
W tej chwili w ośrodku funkcjonuje poradnia, ale nie jest ona zakontraktowana. Radomskie Centrum Onkologii finansuje ją z własnych środków, a dostępna jest tylko dla pacjentów kierowanych na radioterapię oraz chemioterapię.
Na 30 grudnia, czyli pierwszy dzień obowiązywania kontraktu na chemioterapię w warunkach szpitalnych, jest już zapisanych 10 pacjentów.