Kilkanaście osób z Radomia w tym m.in. młodzież Zespołu Szkół Technicznych oraz centrum młodzieży „Arka” wzięło udział w projekcie przeprowadzonym w norweskim Bergen. Chodzi o przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym i wykluczeniu młodzieży oraz rozwijanie odpowiednich kompetencji społecznych i językowych.
Celami projektu są m.in. projektu integracja, ale także uświadomienie, jak odpowiednio reagować na agresję czy obecność narkotyków w najbliższym otoczeniu.
– Specjaliści, którzy uczestniczyli w tych dniach w pobycie w Norwegii mieli możliwość zapoznania się z zasadami pracy z młodzieżą, z zachowaniami ryzykownymi w Norwegii – mówi Monika Mazur psycholog w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.
– Dla nas – jako organizacji pozarządowych – takie szkolenie było bardzo wartościowe, ponieważ ten projekt był wyjątkowy: podzielony na części, dla dzieci oraz, dla osób, które pracują z młodzieżą – informuje Katarzyna Pastuszko, koordynatorka Centrum Wolontariatu Międzynarodowego w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”.
Młodzież, która brała udział w wyjeździe doskonaliła m.in. swoje kompetencje językowe. Dzięki projektowi młodzi ludzie mieli także okazję zobaczyć, jak funkcjonuje np. system edukacji w Norwegii.
– Przedsięwzięcie jakie jest Care3 dało nam przede wszystkim możliwość poznania nowych przyjaciół z różnych części świata. Będąc w Norwegii mieliśmy bardzo dużo aktywności fizycznych rywalizacyjnych, więc nasze znajomości się docierały. Nie lada wyzwaniem było dogadanie się z naszymi przyjaciółmi z innego kraju – mówi Patryk Staniewski z drugiej klasy ZST.
– Care3 pomógł nam w poznawaniu kultury innych krajów, czyli krajów, które brały udział w tym przedsięwzięciu – uważa Dominik Szpilski z drugiej klasy ZST.
Wyjazd młodych ludzi był częścią realizowanego w Radomiu międzynarodowego projektu ERASMUS+ – CARE3, którego partnerami są Polska, Estonia, Norwegia i Łotwa.