Po czterech latach prac nad przepisami wprowadzenie numerycznych identyfikatorów dla policjantów stało się faktem. Jak wynika z informacji reportera RMF FM Krzysztofa Zasady, projekt rozporządzenia MSWiA w tej sprawie przeszedł już wewnętrzne konsultacje rządowe.
Pomysł narodził się w wyniku wydarzeń, które miały miejsce podczas Marszu Niepodległości w listopadzie 2020 roku. Wówczas funkcjonariusze interweniujący na stacji PKP Warszawa Stadion brutalnie potraktowali przypadkowe osoby.
Brutalny marsz
Brutalność policji podczas zamieszek w 2020 roku była jednym z głównych powodów propozycji wprowadzenia numerycznych identyfikatorów. Podczas marszu doszło do zatrzymania kilkudziesięciu osób, a policjanci zostali oskarżeni o brutalne działania, w tym pobicie przypadkowych przechodniów pałkami.
Największe oburzenie wywołała tzw. ścieżka zdrowia, w ramach której funkcjonariusze prewencji bili każdego, kto zbliżał się do schodów prowadzących na stację PKP Warszawa Stadion. Policjanci byli zamaskowani, a to znacznie utrudni ich późniejszą identyfikację. Próby rozpoznania funkcjonariuszy odbywały się na podstawie nagrań i detali umundurowania.
Komenda Stołeczna Policji, poprzez rzecznika Sylwestra Marczaka, oficjalnie przeprosiła za niepotrzebne incydenty podczas Marszu Niepodległości w 2020 roku.
Jak będą wyglądały nowe identyfikatory?
Nowe oznaczenia wprowadzą większą przejrzystość w działaniach policji. Każdy funkcjonariusz będzie miał przypisany unikatowy ciąg cyfr. Zostanie on umieszczony na metalowej tabliczce lub materiałowej taśmie przyczepnej. Ten numer będzie widoczny na piersi policjanta, umieszczony na mundurze, kamizelce ochronnej lub koszuli.
W ten sposób możliwa będzie identyfikacja funkcjonariusza bez ujawniania jego pełnej tożsamości. Z jednej strony zwiększy to odpowiedzialność, a z drugiej – zapewni ochronę prywatności policjanta przed osobami postronnymi.
Nowe przepisy mają zapobiec podobnym sytuacjom jak ta z Marszu Niepodległości 4 lata temu oraz przywrócić zaufanie publiczne do działań funkcjonariuszy, poprzez wyeliminowanie problemu anonimowości i zwiększenie odpowiedzialności za podejmowane interwencje.