Od 1 lipca w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym jest mniej łóżek. Ma to związek z restrukturyzacją, którą zaplanowały władze lecznicy. Jak przekonuje zarząd szpitala, łóżka redukowane są na tych oddziałach, gdzie nie były w pełni wykorzystywane, a to generowało straty dla placówki.
Liczbę łóżek zmniejszono na oddziałach: chirurgii dziecięcej, otolaryngologii, reumatologii, ale nie tylko.
– Ginekologia i położnictwo miały 94 łóżka. 54% obłożenia. Pozytywna opinia konsultanta dotyczyła zmniejszenia do 70. My dziś zostawiliśmy 74 łóżka. Kardiochirurgia z pozytywną opinią konsultanta wojewódzkiego. Miała wykorzystanie 42%. Zmniejszamy o pięć. Zostaje 14 – poinformował Tomasz Skura, prezes MSS.
W sumie z 861 łóżek w szpitalu pozostało 797. Wraz z redukcją łóżek zrezygnowano z części etatów dla personelu medycznego.
– Jeśli chodzi o położnictwo i ginekologię tam była rzeczywiście redukcja o 10 stanowisk. Na neonatologii redukcja o trzy etaty. Ale bez wypowiedzeń. Żadna z pielęgniarek nie dostała propozycji odejścia – dodał prezes Skura.
W kolejnych miesiącach może być kontynuowana redukcja łóżek na innych oddziałach.
– Są planowane redukcje, ale tutaj zaczekamy, bo to są oddziały dość duże, jak chirurgia ogólna i onkologiczna, urazowo – ortopedyczna, kardiologiczna i pulmonologiczna. I wykorzystanie łóżek na tych oddziałach do tej pory było wysokości 87 – 85% – zakończył Tomasz Skura, prezes MSS.
Jednak w przypadku tych oddziałów na razie nie ma przychylnych opinii ze strony konsultantów medycznych. Pozytywne opinie dotyczą natomiast redukcji łóżek m.in. na oddziałach neurologii, pediatrii oraz okulistyce. W sumie chodzi tu o 37 łóżek. Redukcja ma tam nastąpić na początku października.