W czwartek ulicą Żeromskiego przeszedł niebieski, radosny marsz. Był to element obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W Radomiu organizatorem marszu było Stowarzyszenie „Karuzela”.
– Nasze stowarzyszenie działa już od 10 lat na rzecz dzieci z autyzmem. I pomysł zrodził się zwyczajnie z potrzeby dlatego, że kiedy my zaczęliśmy działać na terenie Radomia rodzice byli bez pomocy, bez opieki i tak naprawdę zostawieni samym sobą. Zaczęłyśmy działać, zaczęłyśmy pomagać i m.in. chciałyśmy zaznaczyć, pokazać naszym obywatelom w naszym mieście problem, jakim jest autyzm – powiedziała Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Karuzela”.
W obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zaangażowało się wiele szkół, w tym X Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.
– Już od kilku lat bierzemy udział w tych obchodach dnia świadomości autyzmu, bo to jest nam bardzo bliski problem, chociażby z tego względu, że jesteśmy szkołą integracyjną i w samej naszej szkole mamy 12 uczniów, którzy mają problem natury autystycznej, bądź syndromu Aspergera, bo to jest taka bardziej lekka forma tego autyzmu – dodał Jacek Mularski, psycholog z X LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.
Okazuje się, że często osoby dotknięte autyzmem mają wiele ukrytych talentów, przy czym mają trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi.
– Najbardziej typowym objawem to jest brak potrzeby kontaktu z drugą osobą. Często osoby atystyczne, jak np. z zespołem Aspergera to są wyjątkowo inteligentne osoby, ale z bardzo ograniczonym zainteresowaniem, więc są to wybitni naukowcy, natomiast w dalszym ciągu nie mają potrzeby kontaktu z rówieśnikami. Jako osoby dorosłe z innymi osobami – uzupełniła Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Karuzela”.
Praca w szkole z osobami autystycznymi wymaga indywidualnego podejścia, podkreślają nauczyciele i terapeuci.
– Problem polega na tym, że każdy z nich jest inny. I to naprawdę ciężko powiedzieć ogólnie, bo w momencie, kiedy przychodzi do nas np. uczeń z Aspergerem, czy autysta, my musimy go rozpoznać, musimy się go nauczyć. My musimy się dopiero do niego dostosować po to, żeby on zechciał brać udział w lekcji, żeby też chcial coś dać nam, bo my, nie ukrywam, uczymy się od nich takiego innego patrzenia na świat -zakończył Jacek Mularski, psycholog z X LO im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.
Przypomnijmy, że Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony od 2007 roku.