Podczas piątkowej konferencji działacze Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca ‘76 zaapelowali do władz miasta i innych organizacji o pomoc w budowie monumentu.
– Od bohaterskiego zrywu mieszkańców Radomia w czerwcu 1976 roku upłynęło ponad 40 lat, z tego 30 lat w wolnej już Polsce. W tym czasie wielkie miasta, w których doszło do zrywów wolnościowych, poza Radomiem, upamiętniły te wydarzenia wspaniałymi pomnikami – czytał Stanisław Kowalski, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca‘76.
– Ten apel jest pierwszym krokiem do rożnych środowisk, bo z budową pomnika wiążą się koszty. Jeżeli ma to być porządny pomnik to nie będzie kosztował 50 tys. zł. To jest pierwszy krok do wszystkich środowisk radomskich i nie tylko radomskich – dodał Michał Luty, członek Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca‘76.
Jak mówił Stanisław Kowalski, przewodniczący komitetu, zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni zwycięzcę projektu pomnika.
– Wiadomo my nic nie możemy narzucić. Konkurs wyłoni najlepszy pomnik, jaki będzie możliwy, żeby to miasto nie powstydziło się według innych miast, które mają piękne pomniki. Chcemy, żeby Radom miał godny pomnik Radomskiego Czerwca ’76 – poinformował Stanisław Kowalski, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca ‘76.
Według Stanisława Kamieńskiego pomnik powinien przyciągnąć uwagę ludzi z całego kraju.
– Na pewno nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaką formę będzie posiadać ten pomnik. Czy będzie to pomnik o formie realistycznej czy abstrakcyjnej. Natomiast jesteśmy przekonani, że oprócz upamiętnienia powinien on posiadać walory artystyczne – zakończył Stanisław Kamieński, członek Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca‘76.
Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca ‘76 zaproponował wybudowanie pomnika w miejscu związanym z czerwcowymi wydarzeniami, czyli mowa o skwerze przy ulicy Zbigniewa Romaszewskiego.