Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Uczniowie XII LO oraz przedszkolaki zebrali dary dla rodaków na kresach

Uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Sportowymi w Radomiu oraz przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 10 im. Jana Brzechwy w Radomiu zaangażowali się w zbiórkę produktów pierwszej potrzeby oraz upominków, które trafią do naszych rodaków na kresach.

– Nasza szkoła, XII Liceum Ogólnokształcące już od lat włącza się regularnie w szereg różnych akcji charytatywnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tylko w naszym kraju, ale również poza granicami naszego kraju żyje mnóstwo ludzi, którzy takiej pomocy potrzebują. Są to nasi rodacy na kresach wschodnich. Na terenach obecnej Białorusi, Litwy. Najczęściej są to osoby starsze, schorowane, samotne lub rodziny wielodzietne – mówi Radosław Lis, dyrektor XII LO w Radomiu.

– Te dary jutro zawozimy na miejsce Ochotniczego Hufca Pracy. Tam koordynatorem na cały region radomski jest Pan Józef Jabłoński. W piątek już będą zawiezione do Warszawy. Tam jest główny punkt zbiorczy, gdzie z całego województwa mazowieckiego wszystkie dary są zbierane przez wolontariuszy szkół warszawskich segregowane do paczek. Następnie przesyłane już w przyszłym tygodniu na Białoruś i na Litwę – tłumaczy  Jolanta Kwiecień, koordynator akcji.

W zbiórkę produktów, które trafią do Polaków mieszkających na kresach zaangażowana była cała szkoła.

– Oprócz zakupów zrobionych za pieniądze z kiermaszu w całej naszej szkole odbyły się zbiórki klasowe. Każdy uczeń wylosował produkt, który ma przynieść. Zbiórka trwała przez dwa tygodnie – opowiada Dominika Stępień, uczennica I AG XII LO w Radomiu.

Akcja zbierania produktów, które ułatwią życie Polakom na kresach była okazją do lekcji historii na temat tego, jak nasi rodacy znaleźli się na wschód od granic naszego kraju, ale także lekcją patriotyzmu.

– Wielu Polaków zamieszkałych na kresach niestety z różnych przyczyn, z przyczyn losowych, finansowych się tam znalazło. Chcemy im pomóc i wesprzeć ich. To jest też przejaw patriotyzmu – dodaje Dominika.

– To jest sposób pomocy. Trzeba pomagać nie tylko tym, którzy są w kraju, ale też poza granicami, którzy potrzebują pomocy. Dla tych, którzy nie dają sobie rady i takim osobom trzeba pomagać, żeby im było łatwiej – mówi Adrian Kośmiński, uczeń I AG XII LO w Radomiu.

W akcji pomagały także przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 10, które mieści się w budynku liceum, które doskonale wiedzą dlaczego trzeba pomagać.

– Już drugi rok jestem koordynatorem ponieważ jestem tez opiekunem samorządu szkolnego. Cała akcja jest pod egidą naszego samorządu przy współpracy bardzo owocnej z przedszkolem numer 10 – zapewnia Jolanta Kwiecień.

– Są biedni i nie mają nic do jedzenia. Trzeba ich trochę wesprzeć bo nie mają nic. My możemy im pomóc – mówią zgodnie przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 10 w Radomiu.

Produktom zebranym podczas akcji w drodze na kresy towarzyszyć będą w tym roku wolontariusze. Licealiści.

– W tym roku mamy wyjątkowa okazję ponieważ aż pięcioro naszych wolontariuszy ma okazję wyjechać za tydzień właśnie na Litwę i będziemy osobiście te paczki wręczali naszym rodakom – opowiada koordynatorka akcji.

W sumie uczniowie szkoły średniej oraz przedszkolaki zebrali grubo ponad 100 kilogramów produktów, które już w przyszłym tygodniu trafią do naszych rodaków.

Podziel się z innymi

O autorze

Avatar
Przypominamy! Zawiesiliśmy nadawanie programu KONTRAST PLUS w sierpniu. Zapraszamy do oglądania archiwalnych odcinków, a na antenę program powróci już we wrześniu.

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close