Coroczny półmaraton na stałe wpisał się w kalendarz obchodów rocznicy wydarzeń z czerwca 1976 roku. Tym miniony weekend biegacze wystartowali w ósmej edycji tego typu imprezy.
– Decyzja o jego organizacji w takiej formie, w jakiej ostatecznie go zorganizowaliśmy, rodziła się w bólach. Nie było wiadomo, czy go zrealizujemy, w jakiej formie. Około dwóch tygodni przed terminem biegu zapadła taka decyzja – powiedział Tadeusz Kraska, prezes stowarzyszenia „Biegiem Radom!”.
Na linii startu w tym roku stanęło 150. uczestników. Wszyscy zachowywali się zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi. Biegacze startowali w odpowiednich odstępach czasowych.
– Szczególnie myślę, że to zadziało, gdy zgromadzenie obejmowało większą ilość osób, czyli strefę startu i mety. Tam wszyscy zawodnicy przestrzegali tego reżimu – zaznaczył Kraska.
Co roku na starcie półmaratonu stawało od 800 do 1000 biegaczy. Tym razem było to 150 sportowców, ale bieg ukończyło 138.
– Są różnego rodzaju historie losowe, zdrowotne. To normalne, że z takiej grupy nie wszyscy wystartują z przyczyn, które trudno przewidzieć wcześniej. Natomiast w przedziale 12-30 czerwca można biegać wirtualnie – poinformował prezes stowarzyszenia.
Wystarczy tylko zarejestrować się przez stronę „www.biegiemradom.pl”. Dotychczas na konto stowarzyszenia spłynęło już 50. zgłoszeń udziału wirtualnego. Biegacze, którzy skorzystali z takiej formy, zarejestrowali się na wspomnianej stronie, a po wszystkim wysłali screena z przebytej trasy na adres stowarzyszenia.
– Druga formuła to bieg wirtualny, czyli każdy startuje w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie. Istnieje jedynie ograniczenie co do przedziału czasowego. Wynosi ono od 12. do 30. czerwca – dodał Tadeusz Kraska.
Trasą półmaratonu była pętla wokół zalewu na Borkach. Pełen dystans biegu obejmował 6 okrążeń, czyli nieco ponad 21 kilometrów. Cel takiej imprezy to rzecz jasna kultywowanie tradycji i pięknej historii.
– Dla podtrzymania ciągłości i tradycji tego biegu. Wiele osób biega też dla uszanowania idei, dla której ten bieg został zorganizowany czyli dla upamiętnienia wydarzeń Radomskiego Czerwca 76 – stwierdził jeden z oranizatorów.
Półmaraton rozpoczął obchody 44. rocznicy wydarzeń z czerwca 1976 roku.