Nowe autobusy zasiliły flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Po przejściu wszystkich testów i montażu niezbędnych stacji ładowania 10 elektrycznych pojazdów jest już gotowych do przewozu pasażerów.
-Te autobusy jutro wyjadą na ulice Radomia. O godzinie 4:04 wyjeżdża pierwszy autobus i on będzie proszę państwa z ulicy Sycyńskiej, ale ten 4:04 to pojedzie na linii 12, bo też przy okazji będzie kilka autobusów jeździło na linii 12, natomiast na „jedynce” pojedzie autobus o 4:55.- poinformował Krzysztof Zalibowski, prezes MPK w Radomiu.
Zakup autobusów to główny element realizowanego przez Radom projektu multimodalnego.
-Jest to bardzo ważny element projektu multimodalnego, który realizujemy od dwóch lat. Te 10 autobusów to 32 miliony złotych i to są pieniądze zainwestowane w to, o czym mówię od kilku lat, czyli w budowanie w Radomiu strefy wygodnego ruchu. Chcemy bilansować potrzeby pieszych, rowerzystów, ale także kierowców i pasażerów komunikacji publicznej.- podkreślił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
To pierwszy, ale nie ostatni zakup w ramach odświeżania floty radomskiego transportu miejskiego.
-To właśnie komunikacja publiczna, przy coraz bardziej zatłoczonych ulicach Radomia, jest ważnym elementem, tak abyśmy mogli rozwijać i przede wszystkim oferować jak najlepszą usługę dla mieszkańców Radomia. Stąd to nie jest nasze ostatnie słowo, to pierwsze 10 autobusów, ale już spółka MPK będzie realizowała kolejne zakupy autobusów elektrycznych.- zapowiedział Radosław Witkowski.
Pierwsze autobusy przeznaczone są do obsługi linii nr 1 i 12. Kolejny zakup ma obejmować pojazdy linii nr 3 razem ze stacją ładowania przy ulicy Królowej Jadwigi w Radomiu. Wicemarszałek województwa mazowieckiego podkreślał też, że zakup autobusów nie byłby możliwy bez dobrej współpracy władz miasta z urzędem marszałkowskim.
-Uruchomiliśmy dodatkowe dwie wiązki projektu, tak na prawdę rzutem na taśmę i jednym z tych projektów jest właśnie projekt multimodalny. Udało się szanowni państwo, 56 milionów i tu chylę czoła, bo to właśnie dobra współpraca i to wspólne działanie spowodowało to, że rzutem na taśmę byliśmy w stanie przekonać również jednostki zarządzające, a więc jednostkę zarządzającą funduszy unijnych, tak aby uwzględniono wniosek multimodalny miasta Radomia.- mówił Rafał Rajkowski.
Producent autobusów zapewnia o tym, że posiadają najwyższy możliwy standard.
-Radom postawił bardzo wysokie wymagania, mówimy tutaj o budowie ładowarek na mieście, które są monitorowane, które mają być tutaj pomocne w pracy tutaj służbom technicznym i oczywiście autobusy. Cała dziesiątka można powiedzieć z tym co mamy w tej chwili najlepsze na rynku i co możemy zaproponować w naszych autobusach to w tych autobusach to wszystko jest.- zapewnił Krzysztof Musiał, dyrektor Solaris B&C.
Podczas wydarzenia obecny był także poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak, który nadzorował realizację projektu w czasach, kiedy był wiceprezydentem miasta.
-To bardzo ważny dzień dla Radomia, przechodzimy na efektywne, zielone, niskoemisyjne przewożenie pasażerów w naszym mieście, z tego niezmiernie się cieszę. Dziękuję wszystkim, którzy byli w ten proces zaangażowani, gratuluję i mam nadzieję, że przed nami kolejne tak duże sukcesy.- powiedział Konrad Frysztak.
Autobusy elektryczne ładują się w czasie mniejszym niż 3 godziny, na pełnej baterii są w stanie przejechać do 80 kilometrów.