W związku z napływem uchodźców z Ukrainy do naszego kraju, w całej Polsce organizowana jest pomoc humanitarna.
Wiele osób niesie pomoc, również indywidualnie, co powoduje lekki chaos. Lokalne, ale i ogólnokrajowe samorządy, starają się te sytuację uregulować.
– Dlatego dzisiaj też zapraszamy wszystkich samorządów z naszego regionu radomskiego na godzinę 18 do naszego biura na ulicy Grzecznarowskiego, gdzie będzie pełna informacja o współpracy z samorządami przez przedstawicieli rządu. Jest z nami tutaj pan wojewoda, on też będzie na tym spotkaniu popołudniowym, myślę, że będzie też minister Skurkiewicz, będzie mówił o działaniach armii. Będziemy też mówić o innych przygotowaniach, dotyczących właśnie pomocy Ukrainie, rozlokowania Ukraińców w Polsce, jak również, szanowni państwo, będą utworzone liczne punkty recepcyjne. Na razie na Mazowszu jest jeden, na Dworcu Zachodnim. Są punkty informacyjne na innych dworcach, Centralnym, Wschodnim. Na lotnisku, ponieważ wszystkich, którzy przybędą do naszego kraju obejmiemy opieką – wyjaśnia Marek Suski, poseł PiS.
Zaczynając od pomocy ze strony urzędu wojewódzkiego. pomagamukrainie.gov.pl/ – na tej stronie możemy zarówno uzyskać, jak i zaoferować pomoc. Na stronie znajdziemy specjalne zakładki z informacjami na temat zbiórek pieniężnych, na temat tego, jakich środków pierwszej potrzeby brakuje czy czego nie przekazywać w ramach pomocy humanitarnej.
– Sytuacje są różne. Mamy też takie sytuacje, że ktoś, kto jechał do kogoś po prostu tam nie dotarł, z różnych powodów ta pomoc nie została mu udzielona, dlatego te osoby nie raz pojawiają się w różnych miejscach w naszym kraju, także na terenie województwa. W każdym z takich przypadków, wojewoda będzie pomagał, ale oczywiście musimy mieć wiedzę na ten temat. Wiedzę tą można zdobyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinie naszego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 987. Każdy, kto zadzwoni, każdy uchodźca, czy też każda osoba w imieniu uchodźcy, która zadzwoni, otrzyma niezbędne informacje, a także, jeżeli jest taka potrzeba, przekierowanie do tego punktu całodobowej opieki, czy też tych miejsc hotelowych, hostelowych, które do dyspozycji uchodźców dajemy – mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Kolejne decyzje Mazowsza w sprawie pomocy Ukrainie. Władze województwa przygotowały projekt unijny, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie uchodźców przebywających na terenie województwa. Na ten cel chcą przeznaczyć 15 mln zł. Dodatkowo Mazowsze przeznaczyło milion złotych z budżetu na pilną pomoc dla Ukrainy.
– Urząd Marszałkowski przygotował listę lokali mieszkaniowych, które mogą zostać udostępnione mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekli z kraju. Znaczna część naszych instytucji kultury posiada lokale, które chcemy udostępnić uciekającym przed wojną rodzinom z dziećmi. Napływ do naszego kraju jest ogromny, dlatego wszyscy musimy zmobilizować się do działania – wyjaśnia Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Starostwo Powiatowe w Radomiu wraz z Powiatowym Urzędem Pracy utworzyło natomiast Powiatowe Centrum Koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie Powiatu Radomskiego. Działa od poniedziałku, 28 lutego w siedzibie starostwa przy ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu
– Po pierwsze powstała podstrona, na której można dowiedzieć się wielu informacji m.in. wypełnić kwestionariusz, dotyczący po pierwsze osób, które chciałyby przyjąć do swoich prywatnych domów różnych uchodźców, którzy są gotowi dotrzeć, bo mam już informacje, że bardzo duża liczba osób, już w tej chwili przebywa u swoich przyjaciół, w swoich rodzinach również u swoich pracodawców – wyjaśnia Waldemar Trelka, starosta radomski.
Pod adresem email: domdlaukrainy@gmail.com– można tam zgłaszać rodzaj wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Uwaga! Napisz w temacie czego dotyczy zgłoszenie: DOM / DARY / TRANSPORT. Więcej informacji na stronie powiatradomski.pl
W Kamienicy Deskurów znajduje się miejski punkt informacyjny. ma być miejscem, w którym będziemy koordynować działania na rzecz obywateli Ukrainy, trafiających do naszego miasta. Będą również gromadzone informacje o wolnych miejscach noclegowych dla uchodźców, dlatego wszyscy, którzy chcą pod swój dach przyjąć rodzinę z Ukrainy, mogą zgłaszać tam taką chęć. Miasto oferuje również pomoc psychologiczną, prawną i medyczną.
– Ja gorąco zachęcam do kontaktu z punktem informacyjnym w Kamienicy Deskurów. To tak naprawdę jest miejsce, gdzie pokierujemy tych, którzy chcą pomóc i tych, którzy tej pomocy potrzebują. Na stronach miejskich jest numer telefonu, jest mail, można też przyjść tutaj na miejsce. Nie chcemy prowadzić w Kamienicy Deskurów takiej masowej zbiórki darów. Ten punkt ma być takim linkowaniem tych, którzy potrzebują i mogą zaoferować pomoc, ale oczywiście przyjmujemy te rzeczy, jeśli są przynoszone – informuje Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.
Zachęcamy zatem Państwa, by przy chęci pomocy, kontaktować się z tymi punktami.