Czy zastanawialiście się kiedyś, jak czysty jest wasz telefon? Na pewno niezbyt. Nasze smartfony są jednym z głównych siedlisk zarazków. Choć w różnych badaniach wskazuje się na wózki sklepowe czy kuchenne gąbki jako miejsca z największym skupiskiem bakterii, to telefon wcale nie jest pod tym względem lepszy.
Naukowcy zwracają uwagę, że to urządzenie towarzyszy nam przez cały dzień i jest narażone na kontakt z różnymi powierzchniami, w tym tymi, które są źródłem bakterii.
Co zbiera się na telefonach?
Naukowcy z różnych ośrodków badawczych potwierdzili, że smartfony są prawdziwym magazynem dla zarazków. Bakterie, które znajdują się na powierzchni urządzenia, pochodzą głównie z naszych rąk, ale również z innych osób, którym dajemy telefon do obejrzenia umieszczonych na nim zdjęć czy wideo. Specyfika smartfonów sprawia, że często trzymamy je blisko ust, nosa i uszu i wówczas łatwiej o transmisję zarazków.
Wśród najczęściej wykrywanych nieczystości znajdują się:
- paciorkowce,
- gronkowce,
- maczugowce.
Kobiety częściej myją ręce
Ciekawym wnioskiem z badań jest to, że kobiety mają mniej bakterii na swoich telefonach. Z raportu naukowców z University of Oregon wynika, że aż 82 proc. bakterii na ekranach telefonów pochodzi z naszych dłoni. W przypadku kobiet odnotowano nieco mniej zanieczyszczeń. Z tego można wysnuć prosty wniosek: panie bardziej dbają o higienę rąk.
Oprócz bakterii występujących na skórze na powierzchni telefonów wykryto również szczepy bakterii, które normalnie bytują w przełyku czy jelitach. To pokazuje, jak łatwo bakterie mogą przemieszczać się między różnymi częściami naszego ciała i środowiskiem.
Jak zadbać o czystość telefonu?
Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z szkodliwymi bakteriami i wirusami, warto regularnie czyścić telefon. Sanepid zaleca, aby do czyszczenia używać:
- ściereczki z mikrofibry,
- płynów dedykowanych do elektroniki,
- chusteczek nasączonych specjalnym środkiem myjącym lub antybakteryjnym.