Badanie PolSenior2, w którym wzięło udział niemal 6000 Polaków w wieku od 60 do 106 lat, dostarcza szczegółowych informacji na temat zdrowia osób starszych w Polsce. Opierało się na analizie wielu parametrów krwi i moczu, prostych testach sprawnościowych oraz pomiarach ciśnienia krwi i siły uścisku dłoni. Zawierało także skale i testy wchodzące w skład Całościowej Oceny Geriatrycznej.
Wyniki tego obszernego raportu pozwalają lepiej zrozumieć problemy zdrowotne seniorów i wskazują na wyraźne różnice w zdrowiu zależne od miejsca zamieszkania.
Choroby układu krążenia zbierają żniwo
Analiza wyników badania pokazuje, że najczęstszymi przyczynami zgonów wśród osób starszych w Polsce są choroby układu krążenia. Odpowiadają one za 44,3 proc. wszystkich zgonów osób w wieku 60 i więcej lat. W przypadku mężczyzn stanowią one 40 proc., a w przypadku kobiet – 48,3 proc.
Kolejnymi poważnymi zagrożeniami są nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego. Z wiekiem mają one coraz większy wpływ na naszą kondycję, zwłaszcza u mężczyzn.
Mimo wydłużenia średniej długości życia Polaków nadal żyjemy krócej niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej
Badacze wskazują na wyraźne różnice regionalne. Mężczyźni w wieku 60 lat najkrócej żyją w województwach łódzkim i warmińsko-mazurskim, a kobiety w najgorszej sytuacji są w Śląskiem oraz województwie łódzkim. Z kolei najdłuższe życie przewidywane jest dla mężczyzn z województw podkarpackiego i małopolskiego, a dla kobiet z województw podlaskiego i podkarpackiego.
Różnice dotyczą także mieszkańców miast i wsi. Okazuje się, że seniorzy na wsi częściej cierpią na stany depresyjne, co może być wynikiem gorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej w tych rejonach. Problem jest szczególnie widoczny, ponieważ na wsi seniorzy rzadziej korzystają z opieki medycznej.
Na wsi brakuje badań profilaktycznych
Raport PolSenior2 zwraca uwagę na znaczną różnicę w dostępie do opieki zdrowotnej między miastem a wsią. Mieszkańcy wsi rzadziej wykonują badania profilaktyczne. Zaledwie 7 proc. seniorów ze wsi korzysta ze szczepień przeciwko grypie, podczas gdy w miastach jest to 14 proc.
Aż 45 proc. seniorów z terenów wiejskich nigdy nie skorzystało z badań profilaktycznych; tacy mieszkańcy rzadziej konsultują się również z lekarzami specjalistami. Najczęściej pacjenci ze wsi korzystają z porad ogólnych. W ich przypadku stanowią one aż 90 proc. wszystkich konsultacji. W miastach, gdzie dostęp do specjalistów jest łatwiejszy, udział porad ogólnych wynosi tylko 53 proc.