Polacy, jak wskazują badania, są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Co ciekawe, poziom zadowolenia rośnie z wiekiem. Badania pokazują, że im dłużej żyjemy, tym bardziej czujemy się szczęśliwi. Wynika to zarówno z wydłużającego się życia, jak i z poprawy jakości zdrowia, co bezpośrednio wpływa na poczucie szczęścia.
Również raport GUS-u wskazuje na poprawę jakości życia Polaków – średnia długość życia w zdrowiu rośnie, co pozwala cieszyć się zdrowiem przez większą część życia.
Dłużej żyjemy w dobrej kondycji
Z danych GUS-u wynika, że kobiety w Polsce mogą cieszyć się zdrowiem średnio do 64,6 roku życia, a mężczyźni do 61,3 roku. To wzrost o 0,9 roku dla kobiet i 1,2 roku dla mężczyzn w porównaniu z poprzednimi latami. Takie dane są wynikiem działań zdrowotnych, które przyczyniają się do poprawy jakości życia.
Wydłużenie życia w zdrowiu stało się jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. Warto zauważyć, że wzrost długości życia w zdrowiu jest korzystniejszy niż sam wzrost długości życia – oznacza to, że ludzie przez dłuższy czas cieszą się dobrym zdrowiem, co bezpośrednio wpływa na ich samopoczucie.
Polscy seniorzy są szczęśliwi
Kolejne badania, tym razem dotyczące Happiness Index, pokazują, że Polacy osiągnęli średni wynik na poziomie 67 punktów na 100. Choć w Polsce często narzekamy, wyniki badań przeczą tym stereotypom.
Szczególnie w grupie wiekowej 55 plus, poziom szczęścia osiąga średnio 71 punktów. Dla porównania osoby w wieku 8–24 lata uzyskały wynik na poziomie 58 punktów. To właśnie seniorzy okazali się najszczęśliwsi.
Co sprawia, że Polacy czują się szczęśliwi?
Polacy wskazali kilka głównych czynników, które wpływają na ich poczucie szczęścia. Najważniejsze z nich to:
- zdrowie (48 proc.),
- rodzina i relacje z bliskimi (46 proc.),
- miłość i dzieci (po 31 proc.).
Pieniądze znalazły się dopiero na siódmym miejscu, z wynikiem 16 proc.
Dla młodszych osób w wieku 18–34 lata najczęściej źródłem szczęścia jest miłość, natomiast dla osób starszych zdrowie oraz relacje rodzinne.