Najświeższe dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dotyczą trwania życia w zdrowiu w 2023 roku.
Wyniki wskazują, że mieszkańcy północno-zachodniej Polski mogą cieszyć się najdłuższym okresem zdrowego życia w skali kraju. Wyróżniają się województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie.
Kobiety kontra mężczyźni
Według GUS-u kobiety żyją w zdrowiu dłużej niż mężczyźni, różnice dotyczą także miejsca zamieszkania. W miastach mieszkańcy cieszą się dłuższym zdrowiem niż na wsiach. Średnia długość życia w zdrowiu dla mężczyzn wynosi 61,3 lat, to 82 proc. ich przeciętnej długości życia. Kobiety żyją w zdrowiu średnio 64,6 lat.
W województwach wielkopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim mężczyźni mogą liczyć na najdłuższe życie w zdrowiu – odpowiednio 62,9 roku, 62,5 roku i 62,5 roku. Z kolei kobiety w tych regionach osiągają średnie wyniki na poziomie 66,3 roku, 66,2 roku i 66,1 roku.
Polska wschodnia musi gonić zachodnią
Badania wyraźnie pokazują różnice regionalne. W północno-zachodniej części Polski oczekiwane trwanie życia w zdrowiu w momencie narodzin jest wyraźnie dłuższe niż w województwach wschodnich.
Najniższe wskaźniki zanotowano w województwach lubelskim, podlaskim i łódzkim – mężczyźni żyją tam w zdrowiu średnio 59,3–60 lat, a kobiety 62,9–63 lata.
Długoterminowe wyzwania
Wydłużenie okresu życia w zdrowiu jest priorytetem dla polityki zdrowotnej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Kluczowe jest, aby długość życia w zdrowiu rosła szybciej niż przeciętne trwanie życia, bo to świadczy o poprawie jakości zdrowia w społeczeństwie.
W północno-zachodniej Polsce widać wyraźne postępy, jednak regiony wschodnie nadal wymagają intensywniejszych działań w zakresie poprawy dostępności i jakości opieki zdrowotnej.
Obecne dane, choć budujące, wskazują na konieczność dalszych inwestycji w zdrowie publiczne.