W związku z wprowadzeniem ustawy Kamilka Archidiecezja Wrocławska zdecydowała się na wdrożenie nowych zasad podczas tegorocznej kolędy. Celem zmian jest zapewnienie lepszej ochrony dzieciom przed przemocą i nadużyciami. Można spodziewać się, że za Archidiecezją Wrocławską pójdą również inne.
Księża muszą teraz przestrzegać rygorystycznych standardów ochrony małoletnich. Mają one obowiązywać już w nadchodzącej kolędzie.
Nowelizacja zmienia zasady
Ustawa Kamilka, nazwana na cześć 8-letniego chłopca, który padł ofiarą przemocy domowej, niedawno weszła w życie. Jest to nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która nakłada na instytucje pracujące z dziećmi obowiązek wdrożenia zasad ochrony małoletnich.
Po wejściu w życie ustawy Archidiecezja Wrocławska odpowiedziała wdrożeniem nowych Standardów Ochrony Małoletnich, które obejmują m.in. kolędę i zapewniają, że księża będą musieli ściśle przestrzegać zasad ochrony dzieci.
Co mogą, a czego nie mogą robić duchowni?
Wśród nowych zasad znajdują się ograniczenia dotyczące organizacji spotkań z dziećmi. Księża nie będą mogli już przebywać sam na sam z małoletnimi w odizolowanych miejscach. Spotkania będą musiały być transparentne i najlepiej w czymś towarzystwie poza księdzem i dzieckiem.
Różnego rodzaju wizyty kapłanów muszą odbywać się w miejscach, które zagwarantują dzieciom odpowiednią kontrolę nad sytuacją. Np. w miejscach publicznych. Ponadto duchowni nie będą mogli przewozić dzieci swoimi samochodami bez zgody rodziców.
Kolejnym istotnym elementem nowych regulacji jest zakaz nieodpowiedniego kontaktu fizycznego z dziećmi
Księża nie będą mogli dotykać małoletnich w sposób, który nie jest związany z relacjami duszpasterskimi.
Ponadto duchowni nie będą mogli robić zdjęć ani filmów małoletnich bez ich zgody. Także publikowanie takich materiałów będzie możliwe tylko za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.