Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić istotne zmiany w systemie transportu publicznego. Prace nad nowelizacją ustawy o transporcie publicznym oraz ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych mają umożliwić stworzenie nowoczesnego elektronicznego systemu wyszukiwania połączeń autobusowych i kolejowych.
Zgodnie z zapowiedziami szczegóły proponowanych rozwiązań mają być przedstawione już w I kwartale 2025 roku.
W odpowiedzi na interpelację wiceminister Stanisław Bukowiec poinformował, że projektowana nowelizacja zakłada m.in. utworzenie kompletnego systemu przewozów pasażerskich. Dzięki niemu pasażerowie zyskają dostęp do mapy i wyszukiwarki połączeń w całym kraju. To duży krok w kierunku walki z wykluczeniem komunikacyjnym.
Jednym z działań wspierających projekt jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych
Implementacja postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2661 ma pomóc w ustanowieniu jednolitej bazy przystanków i będzie ważnym krokiem w budowie elektronicznego systemu wyszukiwania połączeń.
Obecnie resort infrastruktury pracuje nad rozpoczęciem procedury legislacyjnej, której elementem jest wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Jednolite ulgi w przewozach
Równolegle z reformą systemu przewozów ministerstwo pracuje nad ujednoliceniem ulg ustawowych w transporcie drogowym i kolejowym. Nowe przepisy mają objąć przewozy międzymiastowe, z wyłączeniem komunikacji miejskiej, za którą odpowiedzialne są samorządy.
Wiceminister Bukowiec zaznaczył, że trwają prace nad zbieraniem danych od przewoźników drogowych i kolejowych oraz od marszałków województw. Informacje obejmują liczbę sprzedanych biletów z ulgami ustawowymi oraz związane z nimi kwoty rekompensat. Dane zostaną wykorzystane do opracowania jednolitego systemu ulg.
Mapa zmian
Proponowane zmiany w ustawie to:
- Utworzenie ogólnopolskiego systemu przewozów – pasażerowie zyskają dostęp do jednej platformy z mapą i wyszukiwarką połączeń autobusowych oraz kolejowych.
- Budowa jednolitej bazy przystanków – to ułatwi integrację danych i organizację transportu.
- Ujednolicenie ulg ustawowych – uproszczenie systemu rekompensat i lepsze dostosowanie ulg do potrzeb pasażerów.
Nowelizacja, której szczegóły poznamy w 2025 roku, zapowiada się jako przełomowy projekt dla polskiego systemu transportu.