W Polsce posiadanie psów niektórych ras wymaga pozwolenia. Jest to uregulowane rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącym wykazu ras uznawanych za agresywne. Lista obejmuje 11 ras, uznawanych za potencjalnie niebezpieczne. Należą do nich: amerykański pit bull terrier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, mastif japoński, rottweiler, akbash dog, anatolijski pies pasterski, moskiewski stróżujący oraz owczarek kaukaski.
Ciekawostką jest fakt, że charty również wymagają rejestracji, ale ich sytuacja prawna wynika z innego aktu. Tym razem to ustawa Prawo łowieckie wskazuje, że hodowla i utrzymywanie chartów lub ich mieszańców wymaga zezwolenia.
Jak uzyskać pozwolenie na psa?
Uzyskanie pozwolenia na psa uznawanego za niebezpiecznego nie jest skomplikowanym procesem. Należy złożyć wniosek w urzędzie gminy w terminie 30 dni od nabycia zwierzęcia. Wnioskodawca musi uiścić opłatę skarbową oraz przedstawić odpowiednie dokumenty.
Wymagane są następujące informacje i dokumenty:
- Dane wnioskodawcy: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu.
- Dane psa: rasa, płeć, data urodzenia, pochodzenie oraz opis sposobu oznakowania.
- Informacje o warunkach, w jakich będzie przebywał pies (np. buda, mieszkanie).
- Kopie dokumentów: metryka, rodowód, potwierdzenie chipowania oraz aktualne szczepienie na wściekliznę.
- Dowód wniesienia opłaty skarbowej.
Formularze wniosków można znaleźć w urzędzie gminy, w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronach internetowych samorządów.
Urzędnicy przyjdą i sprawdzą, w jakich warunkach przebywa pies
Właściciele psów uznawanych za niebezpieczne powinni pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim rejestracja psa musi nastąpić nie później niż 30 dni od jego nabycia.
Pies musi być odpowiednio oznakowany (chip) i posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Brak jednego z tych elementów może poskutkować problemami z uzyskaniem zezwolenia.
Właściciele powinni również pamiętać, że urząd gminy ma prawo skontrolować warunki, w jakich przebywa pies. W skrajnych przypadkach, np. gdy istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa, władze mogą odebrać zezwolenie na posiadanie psa.