Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Jest autorem książki pt,, Karbala”- raport z obrony City Hall” oraz współkoordynatorem i statystą w filmie ,, Karbala” ukazującego wydarzenia z 2004 r. Mowa o pułkowniku Grzegorzu Kaliciaku dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, który spotkał się z uczniami klas mundurowych w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Spotkanie to początek cyklu pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Chodzi o szkoły prowadzące Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.
– Otrzymaliśmy taką możliwość, podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej we wrześniu 2017 roku. Jesteśmy włączeni w szkolenie w Pion Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych jako jedyna szkoła w Radomiu – powiedziała Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
Dzięki programowi uczniowie poznają m.in. działania szkoleniowe na terenie jednostek wojskowych. Między innymi na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Uczniowie realizując ćwiczenia odbywają szkolenia profesjonalne przeznaczone dla żołnierzy zawodowych.
– Zobaczyłem, że w Radomiu jest szkoła, która kultywuje tradycje klas mundurowych i spotkanie z młodzieżą, bo to jest to środowisko, które w przyszłości nas zabezpieczy i nas zastąpi. Im szybciej do nich dotrzemy, tym szybciej możemy z nimi porozmawiać, uświadomić i zachęcić do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej – zaznaczył płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenia uczniów to m.in. przygotowanie ich do odpowiednich wyborów w przyszłości.
– Do jakich rodzajów wojsk wstąpią to jest bardzo istotna rzecz, bo biorąc pod uwagę zagrożenia, które niesie współczesny świat. To świadczy o tym, że świadomość społeczeństwa wzrasta i obronność kraju nie jest nam obca – dodał dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
Uczniowie nie mają wątpliwości, że takie spotkania to część odpowiedniego przygotowania zawodowego, rozwijanie ich zainteresowań i potwierdzenie trafności wyboru jakiego dokonali.
– Myślę, że to jest zaszczyt służyć naszej ojczyźnie i bronić niepodległości granic – oznajmił Tomasz Kwiecień, uczeń III klasy technikum.
– Już od dziecka interesowałem się wojskiem. A to za sprawa, że mieszkaliśmy blisko lotniska i widziałem jak żołnierze zawodowi chodzili w mundurach i pełnili służbę – dodał Mikołaj Kaczmarczyk, uczeń I klasy technikum.
-Dla mnie to jest duma, kiedy mamy jakąś uroczystość i mogę stać w szyku i oddawać honor w momencie, kiedy jest grany hymn. Również interesują mnie zajęcie strzeleckie i taktyczne – zaznaczyła Wiktoria Kaczmarska, uczennica II klasy technikum.
Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami Ministerstwa Obrony Terytorialnej w Radomiu ma powstać batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, w którym ma służyć 700 żołnierzy.