Coraz szerszy dostęp do różnych form komunikacji oraz pogoń za karierą i pieniędzmi sprawiają, że coraz mniej czasu pozostaje na rozwijanie relacji bazujących na kontaktach fizycznych. Spędzanie wielu godzin w pracy i poza domem, brak czasu dla partnera, a jednocześnie łatwy i szybki dostęp do zdobywania i rozwijania nowych znajomości, to podatny grunt dla zdrady emocjonalnej.
Czy zdradę emocjonalną można wybaczyć?
Jeśli obu partnerom zależy na zachowaniu relacji z dotychczasowym partnerem, możliwa jest próba wybaczenia i odbudowania związku po zdradzie emocjonalnej. Choć nie dochodzi w niej do fizycznego kontaktu z osobą trzecią – zdrada emocjonalna może być równie bolesna, czasem nawet dużo ciężej jest pozbyć się negatywnych emocji i wspomnień z nią związanych. W przypadku wykrycia zdrady emocjonalnej, należy szczerze i konstruktywnie porozmawiać z partnerem – może on bowiem nie być świadomy swojej nielojalności i niewłaściwego zachowania, które rani drugą stronę. Należy również przemyśleć i omówić przyczyny wystąpienia zdrady psychicznej – problemy w związku, kwestie prawidłowej komunikacji, rozmowy o odczuciach i emocjach, cele, jakie chcemy osiągać w dalszym życiu. Niewątpliwie wybaczenie będzie możliwe jedynie w przypadku zerwania dotychczasowej relacji z osobą trzecią.
Terapia partnerska – szansa na naprawę związku
Często niezbędnym dla stworzenia prawidłowych ścieżek komunikacji, nauczenia się, jak skutecznie przekazywać drugiej osobie informacje o swoich potrzebach, jak zachowywać się w relacjach i stawiać granice, będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy – jaką może być psychoterapia Warszawa Mokotów. Jest to ansa zarówno dla osoby zdradzającej – która będzie miała okazję zrozumieć przyczyny swojego zachowania i konsekwencje swojej nielojalności. Z kolei zdradzony będzie miał możliwość nauki prawidłowej komunikacji oraz zdobycia wiedzy o odczuciach i brakach emocjonalnych drugiej osoby. Oboje z partnerów podczas terapii będą mieli możliwość nauczenia się prawidłowych zasad relacji, rozmowy, okazywania uczuć i wyrażania potrzeb.
Zdrada bez zdrady – czym jest zdrada emocjonalna?
Zdrada emocjonalna, zwana zdradą mentalną lub zdradą psychiczną oznacza niezachowanie lojalności wobec partnera, z którym pozostaje się w związku, na gruncie psychiki – bez zdrady fizycznej partnera. Jakie zachowanie świadczyć będą zatem o zdradzie emocjonalnej? To przede wszystkim zachowanie nieseksualne, które zwyczajowo zarezerwowane są jedynie dla relacji partnerskiej, wśród których wymienić należy przede wszystkim poświęcanie innej osobie niż partnerowi dużej ilości czasu, uwagi, troski, ujawnianie wewnątrzzwiązkowych problemów – wszystko to w tajemnicy przed partnerem. Zdrada emocjonalna może trwać latami, nie będąc wykrytą – do jej zaistnienia wystarczą bowiem środki komunikacji na odległość lub wspólna praca.
Objawy zdrady emocjonalnej – co powinno nas zaniepokoić?
Nie ma oczywiście żadnych przeciwwskazań do posiadania znajomych i przyjaciół w trakcie trwanie związku. Niemniej jednak nazbyt zażyłe relacje – szczególnie z osobami płci przeciwnej – powinny wzbudzić zaniepokojenie. W szczególności należy zwrócić uwagą na:
• unikanie relacji intymnych, dotyku, zbliżeń,
• dystansowanie się psychiczne i fizyczne,
• uchylanie się od wspólnego spędzania czasu,
• poświęcenie się drugiej osoby swoim własnym zainteresowaniom kosztem relacji,
• nagła nadmierna wrażliwość na własną prywatność,
• nagłe przesadne zainteresowanie dbałością o własny wygląd.
Przyczyny zdrady emocjonalnej – dlaczego szukamy zrozumienia i emocji poza związkiem?
Co sprawia, że nawet w związku przepełnionym uczuciem, dochodzi do zdrady emocjonalnej? Powodów takiego obrotu sprawy jest bardzo wiele, mnóstwo czynników warunkowanych jest charakterami i osobowością partnerów oraz ich wzajemnym oddziaływaniu na siebie, wypracowanym wzorcom postępowania. Niektórzy bardzo optymistycznie i chętnie nawiązują nowe znajomości, które z czasem stają się coraz bardziej pogłębione aż do momentu, w którym przekroczona zostaje granica zwykłego koleżeństwa czy relacji przyjacielskiej – co nie zostaje przez nich wychwytywane. Problem pogłębiany jest przez brak zaangażowania w komunikację z partnerem, na rzecz wypełniania coraz większej ilości obowiązków domowych i zawodowych.
Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz zdrady emocjonalnej lub znajdujesz się w relacji, która przypomina związek z wyłączeniem kontaktów seksualnych, powinieneś szczerze porozmawiać z partnerem o swoich obawach i przyjrzeć się przyczynom takiego obrotu sprawy. Ważne jest, by zawsze być szczerym z samym sobą i wobec drugiej osoby – bez uczciwości i lojalności nie ma bowiem możliwości, by związek przetrwał.
Artykuł sponsorowany